...
...

Rozhledna Königswarte

Rozhledna na vrchu Königswarte patří neodmyslitelně k panoramatu nejbližšího rakouského kopce při pohledu z Bratislavy.

Téměř 23 metrů vysoká rozhledna na rakouském vrchu Königswarte (344 m nm) přináší krásný panoramatický pohled na karpatské vrchy a Bratislavu od Devína přes Staré Město až po Petržalku. Za dobrého počasí můžete vidět i Neziderské jezero, Moravské pole i alpské vrchy Schneeberg a Rax.

Königswarte leží mezi obcemi Berg a Wolfsthal, jen pár kilometrů od Bratislavy. Na vrchol lze vyjet z obou obcí, vedou sem 3 hlavní trasy.

Trasa z Bergu je kratší a méně náročná, vycházkovým krokem trvá asi 1 hodinu a snadno ji zvládnou i maminky s kočárky. Na vrchol vedou 2 turistické stezky (červená a modrá značka), dá se tedy provést okruh.

Trasa z Wolfsthalu je dobrodružnější, vede kolem zříceniny Pottenburg a zároveň územím svěrnice, kde se volně pohybují divočáci. I když zvěř bývá často méně vyplašená než turisté, vstup na toto území je na vlastní riziko a v době honů je zakázán. Značená turistická stezka (červená značka) vede od stanice Wolfsthal až na vyhlídku Königswarte. Pěšky trvá cesta zhruba 1,5 hodiny.

Na vrcholu Königswarte sídlí stanice rakouské vojenské zpravodajské služby s monitorovacími a odposlechovými zařízeními, která připomíná spíše meteorologickou stanici. Informační panely se zajímavými fakty z historie jsou psány také v češtině. Pod rozhlednou se rozprostírá velká louka s lavičkami a stoly, jako stvořená pro malý piknik.

Příjezd a parkování

Auto - do obou obcí Berg i Wolfsthal přes hraniční přechod Bratislava Petržalka - Berg. Ve Wolfsthale se dá zaparkovat u nádraží. V Bergu je parkoviště na ulici am Bühel, která vede přímo k lesní cestě na Königswartu.

Autobus - z Bratislavy jezdí pravidelná linka MHD č.j. 901. Zastávky jsou pod mostem SNP a na ulici Einsteinova u výstaviště Incheba. Ve Wolfsthale je jediná zastávka u vlakového nádraží (Wolfsthal Bhf.). Autobusy jezdí každou hodinu, Berg s Bratislavou přímou linku nemá, využít lze spoj Wolfsthal – Berg.

Kolo – na Königswartu cyklostezka nevede. Zakázáno je zde nejen jízda na kole, ale také tlačit kolo po lesních stezkách.