...
...

Salcburk

Rodiště hudebního génia

Světové dědictví UNESCO, rodiště Wolganga Amadea Mozarta, středisko hudby, univerzitní město na úpatí Salcburských Alp, důležitý dopravní uzel, město s bohatou historií a krásným historickým centrem a výborné místo pro strávení prodlouženého víkendu.

Salcburk nebo česky Solnohrad je hlavní město spolkové země Salcbursko. Nachází se na severu Rakouska, na rakousko-německé hranici. Přes město protéká řeka Salzach. Salcburk lze považovat za jedno z „nejzelenějších“ velkoměst Evropy. Město má několik kopců, k nimž patří Kapucínská, Mnišska, Hraniční hora a Festungsberg. Na něm se nachází nejstarší, zcela zachovalý středověký hrad v Evropě.

Pevnost Hohensalzburg

Hrad Hohensalzburg je dosud nejnavštěvovanější atrakcí města. Sestává ze zděného paláce, obytné plochy, mnoha vedlejších budov a vlastního kostela. Se zastavěnou plochou přibližně 14 000 m² patří mezi největší pevnosti Evropy. Od konce 19. století je pevnost pohodlně dostupná díky lanovce. Pro aktivnější je zde i samozřejmě možnost jít po strmém chodníku.

Hrad začali stavět ještě během 11. století na příkaz arcibiskupa Gebharda během bojů s německým králem a papežem. Dobudován byl však až jeho následníkem. Za dnešní vzhled hradu lze děkovat arcibiskupovi Leonhardovi z Keutschachu, který jej v 16. století během svého regenstva dal přestavět. Poslední zásadní změny na hradě se udály v roce 1681.

Prohlídka hradu je spojena s prohlídkou muzeí (muzeum pevnosti, muzeum zbraní a loutek). A kdo nenavštívil zlatý sál, jako by na hradě ani nebyl. Kromě přehlídek se na hradě koná mnoho akcí, koncertů.

Pro aktuální informace salzburg-burgen.at

Staré město Salzburgu

V centru města je první zastávkou Rezidenční náměstí. Na náměstí je možnost nasednout do jednoho ze starodávných kočárů, tažených koňmi. Povozí vás po centru města, budete-li chtít, mohou Vás zavést i dále do okolí.

Mirabelské zahrady

Mezi významné památky patří Mirabelské zahrady se zámkem ze začátku 17. století. Ze zahrady se po andělských schodech dostanete ze Mraorova sálu, velmi vychyceného obřadního sálu ve střední Evropě. Ze zahrad se snadno dostanete na Makartovo náměstí, na kterém stojí Mozartovo muzeum, ve kterém také působil a složil v něm několik významných skladeb.

Když se odtud návštěvníci přesunou k řece, mohou přejít přes most zamilovaných a dále do historického centra.

Mozartův rodný dům

Nachází se na Getreidegassu a mimo jiné v něm lze nalézt i jeho autentický portrét. Tato ulička je opravdu hodna navštívení a odbivu, hlavně pro milovníky historické architektury. Ti, co přišli nakupovat si také přijdou na své, jelikož v prostorách jednotlivých domů se nacházejí obchody různých značek. Z této uličky se dostanete na Rezidenční náměstí, které zdobí barokní fontána a budova Rezidence se známou zvonkohrou.

Salcburská katedrála – Salzburger Dům

Kousek dále se nachází také nejvýznamnější chrám v Salcburku - Salzburger Dům, katedrála sv. Ruperta a Virgílie. Pochází z období baroka a v průběhu let byl několikrát zničen ohněm. V roce 1959 byl obnoven a nově vysvěcen. V křtitelnici chrámu byl pokřtěn i Wolfgang Amadeus Mozart.

Nedaleko od katedrály se nacházejí festivalové domy, které jsou hlavním centrem hudby, kde během festivalů vystupují největší operní hvězdy.

Mozartova koule (Mozartkugeln)

Pravé Mozartkugeln si můžete koupit v Cafe Konditorei Fürst. Původní receptura z roku 1890 cukrář Paul Fürst a původně sa volali Mozart – Bonbon.

Zámeček Hellbrunn

Tým čo strávia v Salzburgu viac času možno určite odporučiť lovecký zámok Hellbrunn s krásnymi záhradami a známymi vodnými hrami. Tieto vodné hry pozostávajú z rôznych "fórikov", pohyblivých figúr, habenných sôch a rozprávajú rôzne príbehy. V 18. Storočí za čias arcibiskupa Andreasa Jakoba vo Dietrichsteina I sprevádzalo aj umelecké divadlo. Otevřeno od 31. března do 1. listopadu 2023.

Ceny 
Dospělý13,50 €
Děti, studenti (4 - 18 let)6,00 €
Rodinný lístek (2 dospělí + 1 dítě)29,50 €
Studenti (19 - 26r.)8,50 €
Skupiny (min. 20 osob)12,00 €

Pro aktuální informace: hellbrunn.at

Adresa

Schloss Hellbrunn
Fürstenweg 37
5020 Salzburg 
Tel.: +43 662 82 03 72-0
E-Mail: info@hellbrunn.at
Web: www.hellbrunn.at