...
...

Salzkammergut

Sen pro milovníky jezer

Ještě máte pár volných dní v kalendáři během léta a hledáte způsob a místo k rekreaci? Láká Vás rakouská příroda? Podívali byste se na císařské letní sídlo a už Vám došly zásoby Mozartkugeln? Tak pro Vás máme typ na výlet!

Samotný název Salzkammergut nám už napovídá, co se v tomto kraji těžilo. No přece sůl! Určitě si ještě z pohádky Sůl nad zlato budete pamatovat, jak je vzácná. Tento region však není zajímavý jen solí a její těžbou. Zdobí ho totiž jezera a kopce, které pohledí srdce každého milovníka přírody.

Tato oblast se nachází na území spolkových republik Salcbursko, Štýrsko a Horní Rakousko. Oblast Salzkammergutu je ohraničena pohořími Totes Gebirge, Höllengebirge a masivem Dachsteinu. Není divu, že tato oblast byla vyhlášena UNESCOm za součást světového kulturního dědictví.

Země 70 jezer

Ano, nevidíte špatně! V tomto kraji se nachází více než 70 jezer různých velikostí a všechny jsou vhodné ke koupání. Nejteplejší jezera jsou Irrsee a Mondsee, ve kterých teplota vody dosahuje 26 – 27 °C. Největší jezero (46 km²), ráj jachtařů je Attersee, nejhlubší (191 m) je Traunsee, podle starých Římanů „lacus felicis“, neboli šťastné jezero. Grundlsee sousedí s Toplitzsee, do kterého si nacisté během 2. světové války odložili svůj zlatý poklad. U Altaussee na začátku 20. stol. často odpočívali mnozí spisovatelé, malíři a skladatelé. Hvězdou filmů a operetových skladeb se v průběhu let stalo Wolfgangsee. Kromě toho se u Wolfgangsee nachází i Schafberg, na který si můžete udělat krásný jednodenní výlet pěšky, nebo pro ty pohodlnější je zde i lákavá možnost vyvézt se na něj historickou zubačkou.

U již zmiňovaného Traunsee leží i město Gmunden, s nejstarší a nejmenší funkční tramvajovou sítí ještě z roku 1894. Gmunden mimo jiné proslavil i zámek Ort, kde se od roku 1996 natáčel seriál Schlosshotel Ort.

Bad Ischl, lázně zdobící tento kraj si oblíbila i císařovna Sissi. Kromě ní si tento kraj vyhlédli mnozí šlechtici z Německa i Rakouska az toho důvodu zde lze nalézt mnoho loveckých zámků a vil.

Bad Ischl

Bad Ischl jsou jedny z nejstarších solných lázní. Léčí se zde nemoci dýchacích cest, revmatismus a ženská onemocnění. První zmínka pochází z druhé poloviny 13. století, největší slávu zažili v 19. století díky císařovně Alžbětě Bavorské - Sissi.

Mezi nejznámější pamětihodvosti patří Kaiservilla – letní sídlo císaře Fratiška Josefa a jeho manželky postavené v biedermeierovském stylu, villa Franze Lehára – známého skladatele, Kongresshaus, farní kostel z 18. století a cukrárna Zauner, kterou císařský pár ve volném čase rád.

Hallstätter See

Toto jezero se proslavilo díky městečku Hallstatt, které kromě krásných starých domků (z 15. a 16. stol.) vtlačených mezi hory a pobřeží jezera, se pyšní i nálezy z prehistorického období a nejstarším solným dolem.

V této oblasti se nachází také Salcburk, rodiště Mozarta, kterému se věnuje další článek.