...
...

Výlet do Hainburgu

Hainburg nabízí více než jen nákupy a koupaliště. Historické centrum s hradbami, zřícenina hradu Schlossberg či výhledy z kopce Braunsberg jsou jen některé z lákadel, která se vyplatí vidět.

Hainburg an der Donau je první rakouské městečko, na které narazíte po přechodu hranic. Kostra městečka je tvořena mohutnými středověkými hradbami se třemi vstupními branami - Wienertor, Ungartor a Fischertor. Samotné centrum Hainburgu je od devínského hradu vzdáleno vzdušnou čarou jen 4 kilometry. V centru naleznete náměstí, jehož dominantou je kostel sv. Filipa a Jakuba, spolu s Mariánským sloupem z 18. století. Znáte-li skladatele Josepha Haydna, určitě vás zaujme i fakt, že s právě nedalekým Hainburgem jsou spojovány počátky jeho tvorby a tak právě po něm nese pojmenování i fontána na náměstí.

Zřícenina hradu Schlossberg

Výstup na hrad je možný příjemným, asi 15 minutovým výstupem přes les, ve směru od brány Ungartor (nalevo od Penny marketu, na začátku Hainburgu). Samotný hrad je zachována a udržována zřícenina (v 17. stol. byl hrad dobit Turky a více již nebyl obnoven). Upravený hradní areál, tvořený hradbami s polorozpadlými věžičkami, klenbami a průzory, je za pěkného počasí ideálním místem pro příjemné posezení na lavičkách, spojené například s piknikem.

K sestupu z hradního kopce lze využít strmější, avšak kratší, štěrkem vysypanou stezku ze zadní strany hradu. Po sestupu zpět do ulic města stačí následovat cestu dolů, směrem k Dunaji. Ta vás dovede přímo k další bráně, Wiener Tor (ve středu města, kde je doprava jednosměrná a regulovaná semaforem).

Výhledy z kopce Braunsberg

Během cesty do Hainburgu určitě nepřehlédnete skalnaté bralo po pravé straně. Kopec Braunsberg, který tvoří spolu s hradem dominanty Hainburgu, nabízí nejen daleké výhledy na Vídeň, Alpy a Bratislavu. Naleznete na něm například i věrnou kopii keltského opevnění z 1. stol. před Kristem. V letních dnech na Braunsbergu často potkáte četné partie místních modelářů, kteří k tomuto kopci již neodmyslitelně patří.

Mohlo by vás zajímat: Koupaliště Bergbad v Hainburgu je od Bratislavy vzdáleno jen 16 km

Na kopec se můžete pohodlně vyvést autem – na kruhovém objezdu u nákupního centra Galleria Hainburg zvolíte první výjezd vpravo. Budete pokračovat rovně směrem nahoru, po levé straně minete koupaliště a cesta vás už několika serpentinami navede až přímo na velké parkoviště na vrchu kopce.

Pozor však na zimní uzávěru od 1. prosince to 1. dubna, během ní vjezd na kopec autem není možný. Nicméně, i pěší výstup vám jistě nezabere více než 20 minut.

Nábřeží Dunaje a přístav

Po prohlídce náměstí a památek je možná čas na příjemnou procházku po nábřeží Dunaje či posezení v některé z restaurací a kaváren. Na nábřeží se můžete dostat například i přes třetí z městských bran, jejíž název již naznačuje blízkost Dunaje - Fischertor. Na promenádě Dunaje, která je oblíbená zejména mezi cyklisty, naleznete také městský přístav či dětské hřiště v jeho blízkosti.

Co dál v Hainburgu?

Hainburg toho nabízí určitě víc, než jen nákupní středisko a historické památky. Pro aktivnější návštěvníky je zde možnost vyzkoušet místní golfové hřiště, postavené v zajímavém, kopcovitém terénu. Spolu v kombinaci s vlivem nížinného počasí jej to činí jedním z nejlepších golfových resortů Rakouska.

Mohlo by vás zajímat:Nákupní centrum Galleria Danubia Hainburg - 18 obchodů, 400 parkovacích míst a supermarkety Billa Plus a Lidl

Příjezd do Hainburgu

Pokud plánujete výlet bez auta, je možné cestu do Hainburgu absolvovat i v podobě zajímavého cyklovýletu vedle Dunaje či pomocí bratislavské MHD (linka 901, zastávky Most SNP a Einsteinova).