... ...

Veřejná doprava ve Vídni

Vídeňská veřejná doprava je propracovaná a pohodlná. Tvoří ji síť metra, tramvají, autobusů, příměstských vlaků a doplňuje ji síť městských jízdních kol.

Cestovní

Ceny jízdenek jsou jednotné pro všechny linky městské hromadné dopravy včetně nočních spojů.
 

Ceny jízdenek ve VídniCena v EUR
Základní2,40
Základní zlevněná (6-15 let)1,20
Denní WIEN5,80
24-hodinový8,00
48-hodinová14,10
72-hodinový17,10
EASY CityPass WIEN 2414,90
EASY CityPass WIEN 4819,90
EASY CityPass WIEN 7224,90

Základní a zlevněné jízdenky slouží k rychlé přepravě z bodu A do bodu B v jednom směru.

POZOR: Denní jízdenka WIEN nemusí být vždy k dispozici ve všech automatech na jízdenky, v takovém případě je nutné zakoupit si jízdenku v pokladně nebo na prodejním místě Wiener Linien, které se nachází ve stanicích metra.

Jízdenky nejsou časově omezené, během cesty můžete libovolně často přestupovat a k přepravě můžete využít všechna vozidla MHD.

Platí však jedno důležité pravidlo. Nesmíte přerušit cestu, čímž je myšleno přerušení delší, než je nutné k přestupu. Rovněž není dovoleno měnit směr jízdy (vracet se do bodu A) nebo kroužit.

Časové jízdenky 24, 48, 72 hodin platí od označení daného počtu hodin pro celou veřejnou dopravu bez omezení.

EASY CityPass WIEN 24, 48, 72 hodin platí od označení daného počtu hodin pro celou veřejnou dopravu bez omezení, navíc s možností různých slev do muzeí, restaurací a obchodů. Zároveň může jedno dítě do 15 let cestovat zdarma.

Další informace o MHD, jízdenkách a jízdních řádech spolu s plánovačem tras najdete na webových stránkách Wiener Linien v němčině a angličtině.

Prodejní místa

Jízdenky lze zakoupit v každé stanici metra v automatech - i ve češtině, v trafikách, na prodejních místech Wiener Linien, online nebo v tramvajích a autobusech přímo u řidiče za příplatek (pouze základní jízdenky). Každá jízdenka musí být označena příslušným označením. Neoznačená jízdenka se trestá pokutou 103 € na místě.  Jednodenní jízdenky na vídeňskou MHD lze na Slovensku zakoupit také v kombinaci s jízdenkou na vlak nebo autobus, ty nemusí být označeny.

Děti a mládež zdarma

Děti do 6 let cestují vždy zdarma.

Děti, které již dosáhly věku 6 let, ale ještě nemají školní docházku, mohou během 6. ročníku cestovat zdarma až do konce školního roku. To platí pro tramvaje, metro a autobusy. Příměstských vlaků se toto dodatečné zvýhodnění netýká.

Děti a mládež do 15 let cestují zdarma o nedělích, svátcích, 2. a 15. listopadu a během vídeňských školních prázdnin. Při odbavení je třeba předložit průkaz s fotografií a datem narození (cestovní pas nebo školní průkaz). Totéž platí pro mládež ve věku 15 až 25 let, pokud předloží doklad o školní docházce v Rakousku.

Ve veřejné dopravě se psem nebo na kole

Psi si musí zakoupit zlevněnou jízdenku, náhubek a vodítko jsou povinné. Výjimkou jsou malí psi přepravovaní v přepravkách a vodicí psi, kteří cestují zdarma.

Jízdní kola lze v metru nebo příměstském vlaku mimo špičku přepravovat zdarma. Nákladní jízdní kola se ve veřejné dopravě přepravovat nesmějí. V tramvajích a autobusech je zakázáno přepravovat jízdní kola, jedinou výjimkou jsou skládací kola, která musí být po celou dobu jízdy složená. 

V metru platí omezení pro přepravu jízdních kol v týdnu, kdy je přeprava povolena od 9:00 do 15:00 a od 18:30. O sobotách, nedělích a svátcích je jízda bez omezení. Do metra lze nastoupit pouze dveřmi označenými piktogramem jízdního kola.

Jízdní kola lze přepravovat i ve vlacích ÖBB, je však nutné mít jízdenku pro jízdní kolo. 

Upozornění pro elektrokola: Baterie musí zůstat na elektrokole během jízdy vlakem a nesmí se nabíjet ve vlaku. 

Podrobnější a aktuální informace o přepravě jízdních kol ve vlacích ÖBB naleznete zde: ÖBB Fahrradmitnahme.

Tarifní zóna 100

V celém městě je pouze jedna tarifní zóna - Kernzone (zóna 100), která sahá až k hranicím města. Všechny linky tramvají a metra, od nástupiště až po konečnou stanici, jezdí pouze v této zóně, takže mimo ni nelze vyjet. Regionální spojení zajišťují autobusy a příměstské vlaky.  Noční dopravu zajišťují autobusy a metro jezdí v pravidelných intervalech o víkendech. Nejvyužívanějším druhem dopravy je metro a tramvaj.

Metro (U-Bahn)

Nejrychlejší způsob dopravy po městě je metro (U-Bahn). Ve Vídni jezdí 5 linek s označením U1, U2, U3, U4 a U6. Linka U5 je ve výstavbě.

Metro jezdí pravidelně v krátkých intervalech, ve špičce obvykle každé 2-3 minuty, jinak 5-8 minut. Ve všední dny začíná provoz před pátou hodinou ranní a končí krátce po půlnoci. O víkendech a svátcích jezdí metro nepřetržitě, v noci v 15minutových intervalech. Nepřetržitý provoz platí v noci z pátku na sobotu, v noci ze soboty na neděli a v noci před svátky.


Tramvaj (Straßenbahn)

Tramvajová síť ve Vídni je velmi hustá, je pátá největší na světě. Více než třetina vozů je nízkopodlažních a nové vozy jsou vybaveny klimatizací.

Ve všední dny začíná provoz krátce po páté hodině ranní a končí po půlnoci. O víkendech noční spoje nejezdí. Tramvaje jezdí většinou v intervalu 6-7 minut, večer, o víkendech a svátcích minimálně 10 minut.

Tramvaj má oproti metru jednu velkou výhodu, protože například některé významné historické památky si můžete prohlédnout již během cesty. To platí zejména pro linky 1 a 2, které jezdí po podstatné části nejstaršího městského okruhu v centru města. Na trase můžete vidět například Státní operu, Hofburg, vídeňskou radnici, budovu parlamentu a univerzitu.

Autobus (Bus)

Autobusy jezdí po celém městě včetně historického centra a zajišťují také příměstskou dopravu. Jezdí denně i v noci. Autobusy obvykle jezdí v intervalu 6-10 minut, o víkendech a svátcích každých 10-20 minut. Na hlavních linkách začíná provoz ráno po 5. hodině a končí krátce po půlnoci. Na některých linkách, zejména o víkendech a svátcích, je třeba počítat s omezeními.

Příměstský vlak (S-Bahn)

Příměstské vlaky zajišťují nejrychlejší spojení mezi centrem a vzdálenějšími, okrajovými částmi Vídně, stejně jako regionální spoje. Ve všední dny jezdí vybrané linky ve špičce také každých 10 minut, obvykle však od 30 minut. O víkendech jsou intervaly omezeny až na 2 hodiny.

Infolinka / web:

Wiener Linien
Tel.: +43 1 790 91 00
Webové stránky: www.wienerlinien.at