... ...

Dopravní předpisy v Rakousku

Stručný přehled aktuálních rakouských dopravních předpisů - pravidla silničního provozu v Rakousku, povinná výbava vozidel, rychlostní limity, tolerance alkoholu, pokuty a další důležité dopravní předpisy v Rakousku. 

Pravidla silničního provozu a dopravní značky jsou shodné s obecnými předpisy platnými v ostatních evropských zemích.

Rychlost

 

Obec

Mimo obec

Dálnice

Motocykly

50 km/h

100 km/h

130 km/h

Osobní automobily, karavany do 3,5t

50 km/h

100 km/h

130 km/h

Přívěsy do 750 kg

50 km/h

100 km/h

100 km/h

Sadzby pokút za prekročenie rýchlosti si určujú jednotlivé kraje v Rakúsku samostatne, orientovať sa dá v rozpätí stanovenom zákonom. Minimálna sadzba pri prekročení rýchlosti do 20 km/h je 29 €, do 30 km/h 50 €, do 40 km/h 70 € a nad 40 km/h zaplatíte minimálne 150 €. Prekročenie rýchlosti nad 50 km/h sa rieši v správnom konaní, výšku sankcie určí správny orgán. Viac o pokutách si môžete prečítať v článku Pokuty v Rakúsku.

Alkohol

Tolerance alkoholu pro běžné řidiče je 0,5 promile. Pro řidiče-žáky a řidiče mopedů je tolerance do 0,1 promile. Minimální sazby pokut za překročení tolerance 0,5 - 1,59 promile se pohybují od 300 do 4 400 eur. Od 1,6 promile je minimální sazba 1 600 eur. Výše pokuty se zvyšuje zejména s rostoucí mírou ohrožení ostatních účastníků silničního provozu. V závažnějších případech může činit přibližně 5 900 € a další sankce. Více informací o pokutách si můžete přečíst v článku Pokuty v Rakousku.
Povinná výbava

  • 1 x lékárnička
  • 1 x výstražný trojúhelník
  • 1 x reflexní vesta

Reflexní vesta je povinná pro řidiče vozu, pro ostatní členy posádky je pouze doporučená. Vesta může být žlutá nebo oranžová. Pro motocyklisty není reflexní vesta povinná.
Pokud je vozidlo vybaveno bezpečnostními pásy, je použití bezpečnostních pásů povinné na všech sedadlech, v opačném případě hrozí pokuta od 35 do 72 eur.

Kolony na dálnici / záchranný pruh

V Rakousku platí, že pokud se na dálnici vytvoří kolona a vznikne zácpa, jsou všechna vozidla povinna vytvořit uprostřed silnice volný záchranný pruh, který umožní průjezd vozidel záchranné služby. Vozidla na levé straně vozovky musí uhnout co nejvíce doleva a vozidla na pravé straně co nejvíce doprava, aniž by blokovala záchranný pruh.

Osvětlení

V Rakousku musí mít denní světla pouze motocykly. Osobní automobily mohou, ale nemusí používat světla. Jsou povinna svítit pouze za soumraku a za tmy, za snížené viditelnosti (např. za deště, sněžení, mlhy apod.) a v tunelech, i když jsou osvětleny.

Děti v autě

Děti mladší než 14 let a nižší než 150 cm musí být připoutány v autosedačce nebo podsedáku na předním i zadním sedadle. Je třeba zohlednit hmotnost a výšku dítěte a dodržovat bezpečnostní normu ECE-R44/03 nebo ECE-R 44/04, která platí i na Slovensku. Pravidla v Rakousku stanoví jednu výjimku pro děti vyšší než 135 cm. Nemusí sedět v autosedačce nebo podsedáku, musí být pouze připoutány bezpečnostním pásem, ale jeho horní část musí vést přes rameno, nikoliv přes krk! Starší děti musí být připoutány stejným způsobem jako dospělí. Pokud dítě v autosedačce umístěné proti směru jízdy posadíte na přední sedadlo, musíte deaktivovat airbag.