... ...

Tankování v Rakousku

Tankování v Rakousku je obvykle levnější než na Slovensku, ale v současné době jsou ceny benzinu a nafty v obou zemích přibližně stejné. Ceny pohonných hmot nejsou stálé a neustále se mění. Jedno pravidlo platí univerzálně, a to, že tankování na dálnicích je v Rakousku výrazně dražší než tankování mimo dálnice. Rozdíl v ceně za litr paliva na dálnici a mimo ni může někdy činit až 50 centů.

Pokud tedy chcete ušetřit, sjeďte z dálnice a natankujte na některé z menších čerpacích stanic s výrazně nižšími cenami pohonných hmot. Na první pohled jednoduchá rada, ale je důležité vědět, kde se tyto stanice nacházejí. Rozhodně nedoporučujeme vyhledávat malé stanice naslepo, protože byste mohli ve výsledku ztratit více času a ujet více kilometrů, než kolik ušetříte na pohonných hmotách.

Při hledání takových čerpacích stanic vám může být velkým pomocníkem mobilní telefon. V Rakousku existuje několik aplikací pro chytré telefony, kde najdete čerpací stanice s aktuálními cenami benzinu nebo nafty.
V dnešní době "navigací" již není problém takovou čerpací stanici najít. Stačí do navigace zadat správnou adresu a za pár minut jste na místě.
Na některých menších čerpacích stanicích najdete restaurace, kde se můžete slušně najíst za cenu "gumové" bagety z dálniční čerpací stanice.
Nevýhodou takového "levnějšího" tankování je určitá ztráta času, což může být problém, pokud se vracíte z dovolené a chcete být co nejrychleji doma.

Aplikace Spritpreis Österreich & Tanken (Android) se nám osvědčila jako nejlepší způsob, jak si vybrat začátek a konec cesty nebo kratší úsek cesty, na který se chystáte. Po výběru druhu paliva, benzínu/nafty, aplikace vyhledá na interaktivní mapě čerpací stanice v blízkosti vámi zvoleného úseku cesty spolu s cenami vybraného paliva. Po kliknutí na příslušnou ikonu se zobrazí podrobné informace o čerpací stanici, například zda se jedná o platební automat (což je častý případ), nebo zda má čerpací stanice také obsluhu. Zobrazí se také otevírací doba a tlačítko NAVIGIEREN (vpravo nahoře, s modrou šipkou), po jehož stisknutí můžete zvolit typ navigace, například Google Maps, Sygic, Waze, která vás již dovede ke zvolené čerpací stanici.

Tuto aplikaci můžete použít i v případě, že cestujete po běžných rakouských silnicích. V tomto případě však úspora mezi menšími pumpami nebývá tak velká, jako když jedete po dálnici.

Samoobslužné pumpy

POZOR: U samoobslužných čerpadel můžete platit pouze kreditní nebo debetní kartou. Pokud máte pouze hotovost, nemůžete natankovat! Na čerpacích stanicích s automatem bývá většinou nápis, že větší částka peněz (80-120 EUR) bude zablokována na vašem bankovním účtu. Je to proto, aby automat nevydal palivo a platební systém až dodatečně zjistil, že nemáte na účtu dostatek peněz. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že se mi nikdy nestalo, že by na mých účtech byla zablokována větší částka a z mého účtu byla vždy stržena pouze skutečná částka za načerpané palivo. Používal jsem běžné platební karty Tatra banky, Prima banky a Fio banky.

!Přidejte lišky na WC (50 centů) - odečteno z ceny nákupu na čerpací stanici.