Jazzové kluby ve Vídni

Živá hudební scéna ve Vídni nevynechává žádný z uměleckých stylů či žánrů. Jazz si tu pěstuje svou dlouhodobou tradici v autentických i moderních jazzových klubech a na vídeňských festivalech.

Každoročně se fanoušci jazzové hudby setkávají na největších festivalech Jazz Fest Wien a Vienna Blues Spring s hvězdným obsazením. Kromě toho vídeňské kluby celoročně vítají muzikanty z celého světa.

Mezi tradiční kluby v historickém centru patří Jazz & Musicclub Porgy & Bess. Na jeho pódiu se každý den odehrávají koncerty zahraničních interpretů převážně z USA, ale prostor dostávají i domácí muzikanti. Bohatý hudební program v zastoupení různých jazzových stylů přivádí do klubu široké publikum. Klub se nachází v centru Vídně na Riemergasse 11, otevřeno bývá od pondělí do neděle od 16:00, v letních měsících od 17:00.

Jazzland je nejstarším fungujícím vídeňským klubem, v roce 2012 oslavil své 40. jubileum. Původně se zde soustředila převážně domácí jazzová tvorba, dnes už klub hostí muzikanty ze všech kontinentů. Komorní sklepní atmosféra spolu s tradiční rakouskou kuchyní a dobrým vínkem přispívají k nevšednímu kulturnímu zážitku. Klub se nachází v centru Vídně na ulici Franz Josefs-Kai 29, otevřeno je každý den kromě neděle od 19:00.

V malém, útulném prostoru s domáckou atmosférou se dá jazz, blues, soul a funk vychutnat v klubu ZWE. Nachází v centru Vídně na Flossgasse 4, otevřeno je každý den kromě pondělí od 18:00, v červenci a srpnu bývá zavřeno i v neděli.

Luxusem dýchající prostory moderního nočního klubu Albertina Passage splňují všechny představy o elegantně stráveném večeru. Hudební výběr jazzu, funku a soulu sahá od jazzového standardu až po rozmanité současné proudy. Své pravidelné koncerty zde dvakrát v měsíci uvádí renomovaný kvartet Christian Havel Quartett. Klub se nachází v centru Vídně na křižovatce Opernring a Operngasse, na rohu Vídeňské státní opery. Otevřeno je od 18:00 denně od úterý do soboty.

Ve Wiener Konzerthaus se pořádají koncerty již přes 100 let a výjimkou není ani jazz. Pravidelná jazzová vystoupení se konají v historických koncertních sálech minimálně dvakrát za měsíc. Klub se nachází v centru Vídně na Lothringerstraße 20, začátky koncertů bývají mezi 18:30 a 21:00.