...
...

Čápi v Marcheggu

Výjimečný pohled z bezprostřední blízkosti na největší kolonii asi stovky čápů bílých, ve střední Evropě, přivádí do vesničky Marchegg řadu pozorovatelů i ze Slovenska.

Městečko Marchegg leží na rakouském břehu řeky Moravy, jen 30 minut cesty z Bratislavy. Za městskými hradbami začíná území přírodní rezervace Moravské luhy (Naturreservat Marchauen), kde kromě kolonie čápů hnízdí volavky, jestřáby, sokoly a orel mořský. Při vstupu do rezervace je informační tabule a propagační materiály s podrobnou mapkou upravených tras a vyznačenými místy pro pozorování.

Kdy se vyplatí přijít

Ideální období pro pozorování čápů je během letních měsíců, kdy jsou na světě už i mláďata. První čápi přilétají do Marcheggu v březnu, mláďata se líhnou v květnu, během léta rostou a učí se létat. Koncem srpna začínají odlétat do teplých zemí jižní Afriky, nejpozději v říjnu odletí i poslední čápi.
Čápi se každoročně vracejí do svých původních hnízd. Hnízda se časem zvětšují a některá dosahují hmotnosti až jednu tunu. Nová hnízda si staví až tehdy, když ty staré už stromy neudrží a pod jejich tíhou se zlomí. Na jednom stromě přitom spolunažívají i dvě tři čápi rodinky.

Zámek Marchegg obývají čápi

Své příbytky si čápi našli i na barokním zámku, hnízda si staví na komínech zámečku i v zámeckém parku. Zámkem dal postavit český král Přemysl Otakar, později patřil Habsburkům a posledními majiteli byli uherští Pálffyovi. V současnosti je zde zřízeno muzeum se vzácným Pálffyho archivem.

Otevírací doba
Vstup do přírodní rezervace 0:00 - 24,00
Zámek Marchegg, Ut-Ne 10:00 - 17:00

Prohlídky kolonií s průvodcem se konají sezónně a trvání je cca 45 minut. Přehlídky jsou momentálně pouze v německém jazyce.

Zámek je zpřístupněn od 13.05. do 5.11.2023.

ceny EUR
Přírodní rezervace free
Půjčení elektrokola min. 24,00
Hrad Marchegg dospělí 9,00
Hrad Marchegg děti 4,50

Bližší informace k cenám získáte na domovské stránce zámku.

Příjezd a parkování

Auto - Marchegg je vzdálen 30 minut autem od Bratislavy, parkovat lze na parkovišti přímo v centru města.
Vlak - pravidelné vlakové spojení jezdí z bratislavského hlavního nádraží a Devínské Nové Vsi, cesta trvá maximálně 20 minut.
Kolo - z Devínské Nové Vsi vede cesta do Marcheggu přes Cyklomost svobody, trasa je dlouhá 10 km. S kolem se lze dostat až po hranice přírodní rezervace Moravské luhy (Naturreservat Marchauen), jízda je dále zakázána. Kolo zde je třeba odstavit nebo dále tlačit s sebou.

Fotografování a nahrávání

Fotografování a nahrávání videí je povoleno pouze pro nekomerční účely a bez použití blesku a stativu. Je zakázáno dotýkat se nebo klepat na předměty a vitríny.

Psi

V zájmu všech návštěvníků je třeba mít psy na krátké vodítku a odstraňovat psí výkaly. Aby se zabránilo poškození památkově chráněných budov a soch areálu, je třeba dbát na to, aby na ně psi nemočili. Do interiéru zámku je zakázáno vodit zvířata.

Kouření

V celém interiéru hradu a jeho vedlejších budovách je zakázáno kouřit.

Bezbariérový přístup

Zámek Marchegg je bezbariérově přístupný.

Táboření

V zámeckém parku/zahradě je povoleno nocovat, tábořit, zakládat oheň nebo hrát míčové hry jen se zvláštním povolením.

Vozidla a parkovací předpisy

Vozidla se parkují na veřejných parkovacích plochách mimo areál hradu. Jízda v areálu hradu a parkování v areálu hradu je
zakázáno. Neoprávněně zaparkovaná vozidla budou za poplatek odtažena.
Parkování a zastavování před vstupní branou není povoleno. Vchody jsou únikovými cestami, a proto musí být vždy volné.

Kola a sportovní zařízení na kolech (např. Segway, eScooters apod.) se mohou používat na vyznačených cestách v areálu hradu na vlastní riziko. Kola, eScooters a jiná zařízení podobná vozidlům se nesmí brát do budov. Kola se musí parkovat na vyznačených místech.

Na invalidní vozíky, dětské hračky podobné vozidlům a dětské kočárky se zákaz jízdy nevztahuje.

Storchenhaus

Schlosspark, Im Schloss 1
2293 Marchegg
Tel.: +43 699 1268 0006
E-mail: office@storchenhaus-marchegg.at
Web: www.schlossmarchegg.at