...
...

Císařská klenotnice

Císařská klenotnice uchovává jednu z nejvýznamnějších sbírek svého druhu na světě. Vzácné korunovační klenoty, drahokamy a předměty nevyčíslitelné historické hodnoty pocházejí z rozsáhlé rodinné sbírky Habsburků. Klenotnice má své místo v nejstarší části hlavního císařského sídla Hofburg.

Nejvzácnější poklady Habsburků

První zmínka o královské klenotnici pochází ze 14. století a je spojena se získáním pověstné bohaté klenotnice Burgundska do majetku Habsburků. Bohatství rodiny se rozrůstalo následujících několik staletí, Habsburkové vládli jako císaři Svaté říše římské, Rakouského císařství a jako králové na královských trůnech v Evropě, Americe a Africe.

Mezi skvosty císařské klenotnice patří císařské korunovační klenoty či poklady rytířského řádu Zlatého rouna. Mezi drahokamy se nachází jeden z největších smaragdů na světě. Své místo mezi poklady mají i dvousetleté originály šatů – královská roucha či svatební oděv Napoleona Bonaparta a Marie Lujzy – dcery Marie Terezie.
Zachována je i stříbrná kolébka zdobená zlatem a perletí, kterou Pařížané věnovali Marii Lujze při narození Napoleonova syna.

Vzácné exponáty zahrnuje i církevní sbírka s četnými relikviáři ze zlata a kuriózními předměty, k nimž se váží mnohé legendy. „Svatou kopií“ údajně propichovala Kristova žebra a antická miska z achátu je spojována s legendárním Svatým grálem.

Otevírací doba
St. - Po. 9:00 - 17:30

*Poslední vstup je možný půl hodiny před skončením návštěvních hodin.

ceny EUR
Dospělí 14,00
Zlevněná vstupenka* 12,00
Děti a mládež free
Audio průvodce 5,00
Rodinný audioprůvodce (2 dospělí a až 3 děti) 8,00

*Sleva se vztahuje na: důchodce, studenty (do 25 let) a osoby se zdravotním postižením po předložení příslušného průkazu.

Více informací ke vstupenkám i možnostem kombinovaných lístků naleznete na oficiální stránce Císařské klenotnice.

Příjezd z hlavního nádraží

Nástupně na linku tramvaje D a vystupte na zastávce Burgring/Kunsthistorisches Museum.

Veřejná doprava MHD

U2, U3, D, 1, 2, 2A, 57A

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

Parkování autem ve Vídni umí být komplikované, proto doporučujeme využít některé z parkovišť P+R poblíž, jako například Parkhaus Opernringhof, CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier nebo Kärntnerstraße Tiefgarage.
Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Prohlídky s průvodcem

Tým uměleckého vzdělávání se těší, až vás provede po muzeu s průvodcem! Příplatek za průvodce činí 6,00 €. Poslední komentovaná prohlídka musí skončit nejpozději 15 minut před uzavřením muzea. Návštěvníci, kteří si objednali prohlídku s průvodcem, by se měli na prohlídku dostavit včas. Pokud se návštěvník nedostaví včas, nemá nárok na vrácení ceny prohlídky.

Audio průvodce

K dispozici jsou audioprůvodci, kteří vysvětlují detaily, poskytují souvislosti a odhalují mnohá tajemství historie. Audioprůvodci vám nabídnou výklad až k 870 objektům. Audioprůvodci jsou k dispozici v angličtině, němčině, italštině, francouzštině, španělštině, ukrajinštině, ruštině, korejštině, japonštině a mandarínštině.

Skupiny

Uzavřené skupiny nesmí překročit 25 osob, pokud to není předem písemně dohodnuto a schváleno Muzejním spolkem KHM. Snažte se, prosím, udržovat nízkou hladinu hluku a udržovat skupinu pohromadě; dbejte také na to, aby se ostatní návštěvníci mohli pohybovat po galeriích. Školní skupiny musí být po celou dobu návštěvy muzea pod dohledem. 

Šatna

Šatna je k dispozici zdarma. Deštníky, batohy, velké tašky, hole bez gumových čepiček, selfie hole, mokré oblečení, nádoby s tekutinami a prázdné skleněné láhve je nutné nechat v šatně a nelze je vnášet do výstavních prostor. Všechny předměty ponecháváte v šatně na vlastní nebezpečí. Personál je oprávněn provádět namátkové kontroly osob a zavazadel.

Zvířata

Z bezpečnostních důvodů není do výstavních prostor povolen vstup s domácími zvířaty (s výjimkou služebních zvířat). 

Jídlo a nápoje

Pro konzumaci potravin a nápojů jsou vyhrazeny prostory, mimo které je konzumace potravin a nápojů zakázána. 

Fotografování a telefonování

Fotografování a filmování je povoleno pouze pro soukromé a nekomerční účely. Použití blesku nebo stativu není povoleno. Vezměte prosím na vědomí cedule označující zákaz fotografování u jednotlivých uměleckých děl. Nedotýkejte se žádných vystavených předmětů ani vitrín. Ve výstavních prostorách netelefonujte a buďte ohleduplní k ostatním návštěvníkům.

Kouření

Kouření ve veřejných budovách je zákonem zakázáno. Zakázáno je rovněž používání elektronických cigaret.

Kaiserliche Schatzkammer

Hofburg
Schweizerhof
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 240
E-mail: info@khm.at
Web: www.kaiserliche-schatzkammer.at