...
...

Dóm sv. Štěpána

Jeden z nejznámějších symbolů Vídně, známý také jako vídeňská dominanta, navštíví ročně více než 3 miliony návštěvníků. Katedrála svatého Štěpána je největší a nejznámější gotická katedrála ve Vídni. Katedrála je nepřehlédnutelnou součástí náměstí Stephansplatz v centru Vídně a patří k nejoblíbenějším turistickým atrakcím. Její stavba byla zahájena ve 12. století.

Císařská katedrála sv. Štěpána

Z náměstí lze do Dómu volně vstoupit z více stran. Hlavní vstupní branou je Obří brána (Riesentor) se dvěma nižšími postranními věžemi (Heidentürme). Tento vstup je zároveň nejstarším prvkem katedrály, postavený v románském stylu ve 13. století.

Dóm nese prvky několika stavebních stylů – gotika dominuje nejvyšší jižní věži a hlavní lodi, interiér zdobí styl baroka, severní věž byla dostavěna v období renesance.

Interiér působí vskutku pompézně, vysoké chrámové pilíře mají bohatou sochařskou výzdobu. Nachází se zde cenná sbírka 18 oltářů, mistrovské sochařské dílo kazatelny, císařská modlitebna, rozsáhlá sbírka uměleckých předmětů a relikvií.

Hlavní varhany jsou šestými největšími na světě. U hlavního barokního oltáře je umístěn majestátní mramorový sarkofág císaře Fridricha III.

Chrám má několik kaplí, v jedné z nich, v kapli Tirnakapelle, nalevo od hlavního vchodu, je umístěn náhrobek prince Evžena Savojského.

Pokud byste chtěli navštívit všechna zajímavá místa v dómu svatého Štěpána, můžete si zakoupit zvýhodněnou vstupenku „all inclusive“. Tato vstupenka zahrnuje návštěvu katedrály s audio průvodcem, účast na veřejné prohlídce katakomb a západní galerie, jakož i návštěvu jižní a severní věže! Při zakoupení těchto vstupenek je v ceně i volný vstup do Klenotnice řádu Teutonů. Vstup do jednotlivých částí katedrály je samostatně zpoplatněn a některé lze navštívit pouze v doprovodu místního průvodce.

Jižní věž (Südturm)

Se svojí výškou 137 metrů je nejvyšší věží katedrály. Vyhlídka se nachází přibližně v poloviční výšce a vede po úzkém spirálovitém schodišti. Po překonání 343 schodů končí výstup v místnosti, která původně sloužila jako pozorovatelna pro ohlašování požáru či příchod nepřítele. Ve věži se nachází 13 z celkem 22 chrámových zvonů a právě tyto komponují hlavní vyzvánění.
Nejlepší atleti v běhu do schodů dosáhnou vrcholu za méně než 1 minutu a 20 sekund.

Do věže se vstupuje přímo z náměstí.

Vstup do jižní věže 
pondělí – neděle9:00 - 17:30

Tato věž je nižší, na její vrchol vede 75 schodů, a také výtah.

Vstupné – jižní věž 
Dospělí5,50 EUR
Děti a mládež (6-14 l.)2,00 EUR
Skupina žáků (14-18 l.)4,00 EUR
Děti (0-6 l.)zdarma

Severní věž (Nordturm)

Vyhlídka směřuje na severní část města, pěkný pohled je také na nápadnou střechu katedrály s cikcakovým vzorem. Tvoří ji 230.000 střešních tašek v deseti barevných odstínech. Do vzoru jsou zakomponovány erby města Vídeň, Rakouské republiky a Rakousko-uherské monarchie.

Nachází se zde hlavní zvon chrámu, 21 tun vážící Pummerin. Jeho tělo bylo odlito z děl poraženého tureckého vojska. Zvonit zvykne na nový rok a během církevních svátků.

Vstup do věže je uvnitř chrámu.

Vstup do severní věže 
pondělí – neděle9:00 - 17:30
Vstupné – severní věž 
Dospělí6,00 EUR
Děti a mládež (6-14 l.)2,50 EUR
Skupina žáků (14-18 l.)4,00 EUR
Děti (0-6 l.)zdarma

Katakomby

Po zavření vídeňského hřbitova byla pod Dómem sv. Štěpána vyhloubená rozsáhlá síť katakomb. Kromě hrobek vládnoucích Habsburků a nejvyšších představitelů církve se v podzemních chodbách nacházel i městský hřbitov. Běžné lidi pohřbívali jednoduchým způsobem, a to vrstvením jejich kostí na sebe. Do konce 18. století jich zde bylo pohřbeno zhruba 11 000.

Vstup do chrámových katakomb je možný jen s průvodcem.

Vstupné – Katakomby 
Dospělí6,00 EUR
Děti a mládež (6-14 l.)2,50 EUR
Děti (0-6 l.)zdarma

All-inklusive

Vstupenka all-inklusive zahrnuje prohlídku vnitra kostela, katakomb a návštěvu jižní a severní věže. Kromě toho je součástí vstupenky i volný vstup do klenotnice Řádu německých rytířů.
Vstupenku all-inclusive nelze zakoupit pro skupiny!

Typ vstupenkyCena v EUR
All inklusive - Dospělí20,00
All inklusive - Děti (6-14r.)5,00
Otevírací doba
Po. - So. 6:00 – 22:00
Neděle a státní svátky 7:00 - 22:00
Placené prohlídky Po - So 9:00 - 11:30 & 13:00 - 16:30
Placené prohlídky Ne & st. svátky 13:00 - 16:30

Více informací k jednotlivým otevíracím časům katedrály naleznete v textu.

ceny EUR
Vstup do katedrály free
Skupiny bez průvodce - Dospělí 5,00
Skupiny bez průvodce - třídy ZŠ free

Všechny vstupenky lze zakoupit pouze na místě v hotovosti. Momentálně není možná žádná online rezervace ani platba kartou!

Více informací ke vstupenkám i All-inklusive lístkům naleznete v textu.

Dóm sv. Štěpána se nachází v centru Vídně a snadno se k němu dostanete veřejnou dopravou.

Veřejná doprava

  •     Metro: U1, U3
  • Autobus: 1A, 3A

Příjezd z hlavního nádraží

Ze zastávky Südtiroler Platz směr Leopoldau, nastoupíte na linku metra U1 a vystoupíte přímo na Stephansplatz.

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

Parkování ve Vídni umí být komplikované, proto doporučujeme využít některé z parkovišť P+R nebo podzemní garáže v blízkosti centra, jako například Parkhaus City Stephansplatz nebo Garage Cobdengasse. Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Dresscode

Pro vstup do katedrály je zapotřebí oblečení přiměřené důstojnosti kostela. Mužští návštěvníci budou žádáni, aby si odložili všechny pokrývky hlavy.

Skupinové prohlídky

Skupinové prohlídky pro 15+ lidí je třeba vždy předem oznámit a rezervovat na tour@stephanskirche.at nebo telefonicky +43 (0)1 / 51552 - 3054.

Bezbariérový přístup

Vstup do katedrály je možný přes hlavní portál.

Fotografování a nahrávání

Fotografování a nahrávání videí je povoleno pouze pro nekomerční účely. Používání blesku, stativu, tripodů nebo selfie tyčí je zakázáno. Také je zakázáno dotýkat se výstavních/ozdobných předmětů a vitrín. Návštěvníky prosíme, aby v prostorách katedrály netelefonovali a nebyli nadměrně hluční.

Zvířata

Vstup domácím zvířatům (s výjimkou služebních zvířat) je do výstavních prostor zakázán.

Konzumace jídla a kouření

V celém interiéru katedrály je zakázána konzumace jídla a kouření.

Adresa:

Dóm sv. Štěpána
Stephansplatz 3
1010 Vídeň
Tel.: +43 (0)1 / 51552 - 3054
E-mail: tour@stephanskirche.at
Web: www.stephanskirche.at/index.php