...
...

Lipicany

Ozdoba císařského dvora

Lipicánští koně jsou již více než 400 let úzce spjati s rakouskou monarchií. Habsburkové, známí jako velcí milovníci koní, dokázali křížením se starošpanělským plemenem vyšlechtit současné elegantní plemeno, které známe jako Lipicány.

Od spřežení ke Španělské jezdecké škole

Bílé spřežení provázely císaře a jeho rodinu na cestách do Prešpurku či Budapešti. Šlechtění lipicánů pro císařský dvůr trvalo celých 200 let, dokud se nestali skutečnými králi koní. Lipicany jsou mimořádně učenliví a disciplinovaní koně s vynikajícími pohybovými schopnostmi. Tyto přednosti u nich rozvinula především Vysoká španělská dvorní jezdecká škola, založená ve Vídni v 18. století. V současnosti je jedinou institucí na světě, která striktně zachovává tradici klasického jezdeckého umění – klasické drezury a usiluje o její rozvoj. Cílem výcviku je dosažení dokonalého souladu koně s jezdcem, s respektem ke zvířeti. Výsledkem je lipicanské baletní představení v působivě ladném provedení.

Program a vystoupení

Ve svých vystoupeních předvádí jezdecká škola celý repertoár, prezentují se mladí jezdci i zkušení profesionálové. V různých formacích předvádějí s lipicany náročné figury v sedle i mimo něj. Vyvrcholením představení bývá mistrovské sólo, kde při gala představeních zvykne účinkovat ředitel jezdecké školy, Ernst Bachinger. Vystoupení uzavírá známá čtyřylka v jedinečné choreografii s osmi hřebci. Vystoupení se nesou v doprovodu klasické hudby, fotografování a filmování je zakázáno.

Světoznámý balet bílých hřebců

Představení se konají jen v pátek a v sobotu v 11:00 nebo 19:00 a trvají 70-80 minut. V termínech od 1.2. do 4.5. a od 17.6. do 19.8. 2023 se představení nekonají.
Zpestřením tradičního programu jsou představení pod názvem "A Tribute to Vienna", které jsou doprovázeny členy Vídeňské filharmonie, nebo  Vídeňským pěveckým sborem (Wiener Sängerknaben).

Španělská jezdecká škola sídlí v rezidenci Hofbrug v centru Vídně, historická jízdárna poutá pozornost již při vstupu svojí bohatou barokní výzdobou s křišťálovými lustry uprostřed arény.

Vstupné

A Tribute to Vienna30 € – 150 €
Představení I.30 € – 150 €
Představení II.33 € – 180 €
Gala večer43 € – 237 €
Děti (od 6-12 l.)free

 

Cena vstupenky závisí na volbě místa - stání/sezení/lóže.
Vstupenky je nutné rezervovat předem, jinak se na představení nemusíte dostat. Rezervace jsou možné online, osobně nebo e-mailem. Třeba uvést jméno, adresu, telefonní číslo, počet vstupenek, cenovou kategorii a termín představení.

Ranní výcvik (Training)

Dopoledne mohou návštěvníci pozorovat přípravu lipicánů – provedení jednoduchých posilovacích či uvolňovacích cvičení, nácvik a zdokonalování jednotlivých prvků. Ranní výcvik je doprovázen klasickou hudbou a probíhá v historické jízdárně.
Ranní výcvik probíhá od 10:00 – 12:30. Tréninky neprobíhají v měsíci červenec.

Aktuální roční program všech představení a přehlídek si můžete stáhnout zde.

Vstupné

DospělíMiesto na sedenie   Miesto na státie
Studenti (do 27 l.)27,00 €16,00 €
Senioři (od 65 l.)19,00 €11,00 €
Děti a mládež (od 6-18 l.)   16,00 €9,00 €
Otevírací doba
Po. - Ne. 9:00 - 16:00

Vstup je možný od února celoročně, od konce června a celý červenec bývá program omezen.

ceny EUR
Dospělí 21,00
Zlevněná vstupenka* 17,00
Děti a mládež (6-18 let) 12,00
Kombinovaná vstupenka dospělí 26,00
Kombinovaná vstupenka dospělí 19,00

Děti do 3 let, stejně jako psi, mají vstup zakázán, děti od 3-6 let mají vstup zdarma.

Výše vstupného závisí na konkrétním vystoupení či prohlídce.

*Sleva se vztahuje na: důchodce a studenty (do 25 let) po předložení příslušného průkazu.

Volné termíny představení i výši vstupného si ověřte online.

Kombinovaná vstupenka: Ranní výcvik + Klenotnice (Schatzkammer)

Veřejná doprava

Díky své poloze v centru se k jezdecké škole nejlépe dostanete veřejnou dopravou.

Tramvaje:

  • 1, 2 nebo D: zastávka Kärntner Ring Oper nebo zastávka Burgring
  • 62: zastávka Kärntner Ring Oper

Metro:

  • U1: stanice Stephansplatz
  • U3: stanice Herrengasse
  • U2, U4: stanice Karlsplatz

Autobus:

  • 1A: zastávka Herrengasse
  • 2A: zastávka Michaelerplatz
  • 3A: zastávka Habsburgergasse

Příjezd z hlavního nádraží

Nastupte na tramvaj U1 (směr Leopoldau) ze zastávky Südtiroler Platz a vystupte na zastávce Stephansplatz. Odtud je jezdecká škola vzdálena přibližně 6 minut chůzí.

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

Parkování autem ve Vídni umí být komplikované, proto doporučujeme využít některé z parkovišť P+R nebo podzemní garáže poblíž, jako například Busparkplatz Museum - Wien | APCOA nebo Garage Am Hof | BEST IN PARKING.
Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Prohlídky s průvodcem

Odpolední prohlídky umožňují návštěvníkům pohled do zákulisí Španělské jezdecké školy. Začíná prohlídkou bohatě zdobené, barokní zimní jízdárny, pokračuje letní jízdárnou na nádvoří Hofburgu a vrcholem přehlídky je nejvýznamnější vídeňská renesanční stavba - Stallburg s historickými stájemi lipicanských hřebců. Prohlídky trvají přibližně 1 hodinu.

Psi a domácí zvířata

Všem zvířatům včetně psů je zákaz vstupu do celého areálu.

Bezbariérový přístup

Zimní jezdecká škola je plně bezbariérová. Jelikož je k dispozici jen omezený počet míst pro vozíčkáře, žádáme vás, abyste si místa rezervovali předem.

Spanische Hofreitschule Wien

Hofburg – Michaelerkuppel
Michaelerplatz 1
1010 Wien
Tel.: +43/1/533 90 31
E-mail: office@srs.at
Web: www.srs.at