...
...

MuseumsQuartier

V centru Vídně se na ploše 9 hektarů rozprostírá jeden z největších kulturních areálů na světě – Vídeňská čtvrť muzeí – MuseumsQuartier. Z původních císařských stájí se po rozsáhlé přestavbě vytvořil prostor pro téměř 60 kulturních institucí, přibyla nová nádvoří s restauracemi, kavárnami, obchůdky a velkorysé volnočasové a odpočinkové zóny.

Moderní umění a kreativita

Kdo má v oblibě moderní umění, ve Čtvrti muzeí ho najde hned na několik způsobů. Své zastoupení zde má moderní architektura, hudba, tanec, divadlo, literatura, dětská kultura, fotografie, móda a design. Během celého roku se na nádvořích konají výstavy, filmové a hudební festivaly, literární čtení i vystoupení DJ. Nejnavštěvovanějšími muzei jsou Leopoldovo muzeum a Muzeum moderního umění MUMOK, obě sídlí v moderních kvádrových budovách vestavěných do prostoru historického nádvoří. Nelze přehlédnout, tento pronikavý kontrast moderní architektury s historickou částí vyvolává protichůdné reakce u samotných Vídeňanů.

Muzea a instituce:

Leopoldovo muzeum

(Leopold Museum) uchovává nejrozsáhlejší sbírku obrazů Egona Schieleho, jakož i díla Kokoschku, Gerstla a Kubina. Také sjednocuje přes 5000 exponátů od konce 19. století po současnost.

Muzeum moderního umění

(MUMEK) prezentuje všechny důležité proudy výtvarného umění 20. století od děl Pabla Picassa přes Andyho Warhola až ke Cosime von Bonin.
Mumek je otevřeno po celý rok, od úterý do neděle od 10.00 - 18.00. V pondělí bývá zavřeno.

Typ vstupenkyCena v EUR
Dospělí15,00
Zlevněný (senioři, studenti (do 27 let) a osoby se zdravotním postižením)11,50

Výstaviště Vídeň

(Kunsthalle Wien) je zaměřeno především na umění instalace, fotografie, videa a avantgardy. Výstaviště Vídeň je otevřeno po celý rok, od úterý do neděle 11-19 h, a čtvrtek 11-21 h. V pondělí je vždy zavřeno. Ceny vstupenek se pohybují od 3 do 12,- € na osobu, podle typu vstupenky a výstavy.

Centrum architektury Vídeň

(Architekturzentrum Wien) prezentuje rakouskou architekturu 20. a 21. století a pořádá výstavy současné stavební kultury. Centrum architektury Vídeň je otevřeno po celý rok, denně od 10:00 – 19:00.

Typ vstupenkyCena v EUR
Dospělí9,00
Zlevněný (senioři, studenti (do 27 let) a osoby se zdravotním postižením)7,00
Děti do 6 letzdarma

Dětské muzeum ZOOM

(ZOOM Kindermuseum) přináší zajímavé aktivity pro děti různých věkových skupin od 0 - 14 let. Ve studiu animovaného filmu mohou například experimentovat s animovanými filmy a zvukem. Dětské muzeum ZOOM je otevřeno od úterý do pátku 8:30 – 16:00. Víkendy, svátky a prázdniny od 9:00 – 16:30. V pondělí bývá vždy zavřeno.

Typ vstupenkyCena v EUR
ZOOM výstava5,00
ZOOM studio7,00
ZOOM animované filmové studio7,00
ZOOM oceán5,00

Quartier21

Je místem pro uskutečnění iniciativy mladých umělců v samostatných ateliérech, archivech, studiích i společenských prostorách. Většina akcí se koná se vstupem zdarma. Otevírací doba jednotlivých zařízení je různá, veřejné plochy jsou přístupné denně od 10:00.

Taneční čtvrť

(Tanzquartier) prezentuje současný tanec různých směrů. Workshopy a vystoupení probíhají během celého roku, většinou v pátek a sobotu, v letních měsících se konají v areálu pod širým nebem. Taneční čtvrť je otevřena od pondělí do pátku od 10:00 – 18:00, o víkendech je zavřeno. Představení se podle programu konají iv pozdějších večerních hodinách. Vstupenky se pohybují od 5-25 EUR podle druhu představení/vstupenky.

Hala E+G

(Halle E+G) se využívá například k pořádání galavečerů, festivalů, muzikálů a mezinárodních hudebních, divadelních a tanečních akcí.

Duo Ticket

Duo ticket zahrnuje návštěvu Leopoldova muzea a mumek za zvýhodněnou cenu. Prosím berte na vědomí při plánování Vaší návštěvy odlišné otevírací hodiny jednotlivých muzeí.

Typ vstupenkyCena v EUR
Dospělí26,00
Zlevněný (senioři, studenti (do 27 let) a osoby se zdravotním postižením)20,50
Otevírací doba
St. - Po. 10:00 - 18:00
Úterý closed

Otevírací doba se vztahuje na Leopoldovo muzeum.

Během letního období od června do srpna je muzeum otevřeno každý den ve stejnou dobu.

Více informací k otevíracím hodinám jednotlivých institucí muzea naleznete v textu.

ceny EUR
Dospělí 15,00
Děti a mládež 2,50
Zlevněná vstupenka* 11,00

Vstupní ceny se vztahují na Leopoldovo muzeum.

Děti do dovršení 7 let mají vstup zdarma.

*Sleva se vztahuje na: důchodce, studenty (do 27 let) a osoby se zdravotním postižením po předložení příslušného průkazu.

Více informací ke vstupenkám naleznete v textu.

Veřejná doprava

  • Metro: U3 (stanice Volkstheater)
  • Autobus: 48A (Volkstheater), městský autobus 2B (MuseumsQuartier)
  • Tramvaje: 49 (Volkstheater)

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

Parkování ve Vídni umí být komplikované, proto doporučujeme využít některé z parkovišť P+R, nebo podzemní garáže v blízkosti centra, jako například Contipark Parking Garage - otevřeně denně 3€/h, 20€/den. Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Veřejné prohlídky s průvodcem

Muzeum nabízí několik typů doprovázených prohlídek, ze kterých si můžete vybrat. Prohlídky jsou v německém a anglickém jazyce. Doporučujeme si rezervovat prohlídku online i spolu se vstupenku, abyste se vyhnuli čekání na pokladně.
Prohlídky s průvodcem pro skupiny je třeba dohodnout alespoň týden předem.

Bezbariérový přístup

Všechny prostory a úrovně muzea jsou bezbariérové a přístupné výtahem nebo rampami. Invalidní vozíky a pomůcky pro chůzi si můžete bezplatně půjčit u hlavního vchodu na základě osobního průkazu jako zálohy.

Fotografování a natáčení videí

Filmování a fotografování pro soukromé účely je povoleno. Fotografování a filmování pro jiné než soukromé účely vyžaduje výslovný písemný souhlas a může být zpoplatněno.

Domácí zvířata

Psi a jiná domácí zvířata mají povolen vstup do muzea pod podmínkou, že musí mít náhubek a být na vodítku.

Kola, koloběžky a pod.

Jízda na skateboardech, kolech, koloběžkách, e-koloběžkách nebo jiných podobných vozidlech nebo motorových zařízeních, jakož i všechny druhy bruslí jsou v prostorách a okolí muzea zakázány.

MuseumsQuartier Wien

Museumsplatz 1/5
1070 Wien
Tel.: +43/1/523 5881
E-mail: office@mqw.at
Web:  www.mqw.at