...
...

Přírodovědné muzeum

Spolu s Uměleckohistorickým muzeem patří toto muzeum k "povinným" cílům výletů do Vídně. Obě zrcadlové budovy spojuje náměstí s parkem a sochou Marie Terezie uprostřed. Park s lavičkami je oblíbeným místem setkávání a odpočinku.

Z Florencie do Vídně

Základem stálé expozice se stala rozsáhlá soukromá sbírka florentinského sběratele, kterou do majetku Habsburků získal manžel Marie Terezie, František Lotrinský. Celkem 30.000 předmětů tvořilo tehdy největší sbírkou přírodních materiálů, která obsahovala ojedinělé exempláře ulitníků, korálů, lastur, vzácné minerály a drahé kameny. Od dob prvních výstav se sbírka rozšířila a muzeum v současnosti vlastní přibližně 20 milionů předmětů. Kromě stálé expozice nabízí svým návštěvníkům speciální výstavy a prohlídky.

Unikáty nevyčíslitelné hodnoty

Muzeum se rozprostírá na dvou podlažích, v několika síních. V prvním patře se nachází výstava zoologické sbírky, která představuje svět živočišné říše počínaje mikroorganismy až po savce. Mnoho vypreparovaných zvířat má nevyčíslitelnou hodnotu, některá mají více než 200 let a nacházejí se zde ohrožené nebo již vyhynulé druhy. Pozoruhodnou je vitrína s více než čtyřiceti žraloky a mořskými ráji.

Ve druhém patře se nachází mineralogicko-petrografické oddělení s výstavou minerálů, drahokamů, rudy, kamenů a meteoritů. Muzeum uchovává největší a nejstarší sbírku meteoritů na světě, tvoří ji přibližně 1100 vesmírných kamenů. Mezi nejcennější exponáty patří kytice květin vytvořená z drahých kamenů, kterou věnovala Marie Terezie svému manželovi. Na její výrobu bylo použito 2100 diamantů a 761 drahokamů a polodrahokamů.

Pravěk v životní velikosti

Geologicko-paleontologická výstava, oblíbená především mezi dětmi, představuje skelety a preparáty pravěkých zvířat, některá iv jejich životní velikosti. V roce 2011 byla výstava rozšířena o další modely a počítačové animace.

Unikátem prehistorické sbírky je pravěká soška Willendorfské venuše, stará 25 tisíc let. Zajímavé jsou také sbírky oddělení antropologie, botaniky, archiv historie vědy a planetárium.

Otevírací doba
Čt. - Po. 9:00 – 18:00
Středa 9:00 - 20:00

V úterý bývá zavřeno s výjimkou 04.04., 15.08., 31.10., 26.12. 2023 a 2.1. 2024 kdy je otevřeno v době od 9:00 – 18:00.

V úterý 24.12 2023 je muzeum otevřeno pouze do 15:00 a dne 25.12.2023 je muzeum zavřeno.

ceny EUR
Dospělí 16,00
Zlevněná vstupenka* 12,00
Skupiny (min. 15 osob) 12,00/person

*Sleva se vztahuje na: důchodce a studenty (do 25 let) po předložení příslušného průkazu.

Děti a mládež do 19 let mají vstup zdarma.

Veřejná doprava

  • metro: U2, U3 (stanice Volkstheater)
  • tramvaj: 1, 2, 46, 49, 71, D
  • autobus: 48A

Příjezd z hlavního nádraží

Z hlavního nádraží pojedete 6 minut pěšky na metro stanici Südtiroler Platz směr Leopoldau, nastoupíte na linku U1 a vystoupíte na Karlsplatz. Odtud je muzeum vzdáleno už jen přibližně 11 minut chůze.

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

Parkování autem ve Vídni umí být komplikované, proto doporučujeme využít některé z parkovišť P+R nebo podzemní garáže poblíž. K muzeu jsou nejblíže například CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier nebo Busparkplatz Museum - Wien | APCOA.
Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Skupinové prohlídky

Počet lidí ve skupinu je maximálně 30 na 1 průvodce. Prohlídky musí skončit 15 minut před zavíracím časem.

Fotografování a nahrávání

Fotografování a nahrávání videí je povoleno pouze pro nekomerční účely. Používání blesku a stativu je zakázáno. Je zakázáno dotýkat se nebo klepat na předměty a vitríny.

Šatna

V šatně je povinno předat deštníky, hole (kromě pro zdravotně postižené), stativy (s výjimkou chodců se zdravotním postižením), trojnožky, mokré svrchní oblečení, velké tašky, batohy a podobná zavazadla.
Za ztrátu cennosti, peněžních částek a obzvláště cenných kusů oblečení muzeum zodpovědnost nepřebírá.

Bezbariérový přístup

Muzeum je vybaveno výtahem a toaletami pro osoby se zdravotním postižením.
Bezbariérový přístup: Burgring 7, boční vchod.
V muzeu je možné si půjčit invalidní vozík.

Konzumace jedna, nápojů a kouření

Pojídání a pití je povoleno pouze v kavárně au automatů na kávu. Kouření je v celém objektu zakázáno.

Zvířata

Vstup zvířatům je s výjimkou služebních/vodících psů zakázán.

Naturhistorisches Museum

Burgring 7 (vchod z Maria-Theresien-Platz)
1010 Wien
Tel.: +43/1/521 770
E-mail: info@nhm-wien.ac.at
Web: www.nhm-wien.ac.at