...
...

Umělecko-historické muzeum

Uměleckohistorické muzeum je novorenesanční architektonické dvojče protější budovy Přírodovědného muzea. S jednou vstupenkou můžete navštívit také Neue Burg s Efezským muzeem a sbírkou historických hudebních nástrojů a zbraní.

Uměleckohistorické muzeum ve Vídni patří mezi nejvýznamnější muzea na světě. Podnět k jeho výstavbě dal císař František Josef I. a spolu s protilehlým Přírodovědným muzeem (Naturhistorisches Museum Wien) měli vytvářet jednotný komplex v rámci rozšířeného císařského paláce Hofburg. Muzeum uchovává vzácné sbírky od dob starověkého Egypta až do konce 18. století. Jeho interiér je velmi dekorativní, obložený mramorem, zdobený zlatem, ornamenty a nástěnnými malbami

Orient a antika

Sbírky jsou rozděleny do několika sekcí. Sbírka orientálního umění přibližuje kulturu starověkého Egypta a Blízkého východu. Muzeum představuje více než 17 000 předmětů, jako jsou sarkofágy, mumie různých zvířat, náhrobky, sochy bohů, dobové oděvy, ale i předměty denní potřeby.

Sbírka antického umění představuje kulturu starověkého Řecka a Říma a je v ní vystaveno více než 2 500 předmětů. Mezi nejobdivovanější patří antické reliéfy (Gemma Augustea), zlatý poklad z doby stěhování národů a raného středověku z Nagy-Szent-Miklósu, monumentální socha muže z Kypru, sarkofág Amazonek a mnoho dalších.

Kabinet umění, mincí a obrazová galerie

Kabinet umění (Kunstkammer Wien) s více než 2200 exponáty představuje sbírku uměleckých děl od pozdního středověku do období baroka. Předměty byly vytvořeny z exotických materiálů, kterým byly často připisovány magické účinky. K výrobě se používaly drahé kameny, pštrosí vejce, korály, žraločí zuby nebo slonovina. Mezi nejvzácnější patří předměty ze zlata (slavná solnička Benvenuta Celliniho), vrchol sochařství (Krumlovská madona), bronzové sošky, hodinky, různé vědecké nástroje a množství bizarních předmětů.

Obrazová galerie (Gemäldegalerie) pochází z umělecké sbírky Habsburků a patří k největším svého druhu. Základem sbírky jsou výtvarná díla od benátských, vlámských, holandských a německých mistrů ze 16. a 17. století. Mezi nejcennější exponáty patří díla Bruegela, Vermeera, Rembrandta, Raffaela, Caravaggia, Velázqueze a díla italských malířů z období baroka. V prostorách muzea se pořádají i různé sezónní výstavy.

Kabinet mincí (Münzkabinett) je rozdělen do 3 sálů a kromě významné sbírky mincí prezentuje různé formy platidel používaných před prvními mincemi, papírové peníze, akcie, jakož i medaile, řády a odznaky. Výstavu doplňuje sbírka portrétů arcivévody Ferdinanda Tyrolského.

Muzejní knihovna

(Museumsbibliothek) je vědeckou příruční knihovnou a ve svém fondu uchovává dobové prvotisky, rukopisy, mapy, jakož i historické svazky dějin, kultury a umění.

Otevírací doba
Út - Ne 10:00 - 18:00
Čtvrtek 10:00 - 21:00

Muzeum je otevřeno po celý rok . V pondělí bývá zavřeno.

ceny EUR
Dospělí 21,00
Zlevněná vstupenka* 18,00
Audio průvodce 6,00
Rodinný audioprůvodce (2 dospělí a až 3 děti) 9,00

Děti a mládež do dovršení 19 let mají vstup zdarma.

*Sleva se vztahuje na: důchodce, studenty (do 27 let) a osoby se zdravotním postižením po předložení příslušného průkazu.

Více informací ke vstupenkám i možnostem kombinovaných lístků naleznete na oficiální stránce Umělecko-historického muzea.

Veřejná doprava

  • metro: U2, U3 (stanice Volkstheater)
  • tramvaj: 1, 2, 46, 49, 71, D
  • autobus: 48A

Příjezd z hlavního nádraží

Nastupte na tramvaj D ze zastávky Hauptbahnhof Ost S a vystupte na zastávce Burgring. Odtud je muzeum vzdáleno přibližně 4 minuty chůzí.

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

Parkování autem ve Vídni umí být komplikované, proto doporučujeme využít některé z parkovišť P+R nebo podzemní garáže poblíž, jako například CONTIPARK Tiefgarage Am MuseumsQuartier nebo Garage Robert-Stolz-Platz.
Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Skupinové prohlídky

Skupinové prohlídky v počtu 10 osob jsou v současnosti možné jen po potvrzené registraci na ticket@khm.at.

Fotografování a nahrávání

Fotografování a nahrávání videí je povoleno pouze pro nekomerční účely. Používání blesku a stativu je zakázáno. Je zakázáno dotýkat se nebo klepat na předměty a vitríny.

Šatna

K dispozici je bezplatná šatna a odkládací skříňky. Před vstupem do muzea je povinno předat deštníky, hole a stativy (kromě pro zdravotně postižené), trojnožky, mokré oblečení, velké tašky, batohy a podobná zavazadla, selfie tyče, nádoby s tekutinami a prázdné skleněné láhve.
Za ztrátu cennosti, peněžních částek a obzvláště cenných kusů oblečení muzeum zodpovědnost nepřebírá.

Zvířata

Vstup domácím zvířatům (s výjimkou služebních zvířat) je do výstavních prostor zakázán.

Prohlídky s průvodcem

Tým uměleckého vzdělávání v Umělecko-historickém muzeu se těší, že Vás bude moci doprovázet na cestě muzeem! Cena za průvodce je 6,00 €.

Audio průvodce

Audio průvodci jsou k dispozici v němčině, angličtině, italštině, francouzštině, španělštině, ruštině, ukrajinštině a mandarinštině.

Bezbariérový přístup

Bezbariérový přístup je možný přes boční vchod do muzea (Burgring 5). V muzeu jsou k dispozici 2 výtahy. Invalidní vozíky jsou v muzeu k dispozici bezplatně. Máte-li zájem si vozíky vypůjčit, rezervujte si je alespoň jeden den předem na guestservice@khm.at

Muzeum nabízí na požádání speciální prohlídky s průvodcem pro osoby se zdravotním postižením.

Kunsthistorisches Museum

Maria-Theresien-Platz
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 240
E-mail: info@khm.at
Web: www.khm.at