...
...

Zámek Belvedér

Dvojici protilehlých městských zámků záviděl princi Eugenu Savojskému svého času i vídeňský císařský dvůr. Obě honosné rezidence spojují terasovitě tvořené zahrady po vzoru francouzského Versailles, plné květinových záhonů, vysokých živých plotů, jezírek s fontánami a antických soch. Procházky zde bývají nejkrásnější na přelomu jara a léta.

Zámek Belvedér (Schloss Belvedere) byl postaven v 18. století jako letní sídlo prince Evžena Savojského. K tomuto sídlu nazvanému Dolní Belvedér byl později protilehle vybudován i druhý zámek - Horní Belvedér. Po smrti prince přešlo celé sídlo do vlastnictví Habsburků a začalo se dále rozšiřovat. Belvedér se stal sídlem císařské obrazové galerie a svůj vznik zde započalo Uměleckohistorické muzeum. Zahradní park je zpřístupněn celoročně a bez poplatku.

Horní Belveder (Oberes Belvedere)

Plnil během života Eugena Savojského převážně reprezentativní funkci, o čemž svědčí i přepychově zdobené síně a sály jako Mramorová síň (Marmorsaal), Sala Terrena a Přepychové schodiště (Prunkstiege). V současnosti se zde nachází stálá expozice výtvarných uměleckých děl od středověku přes baroko až po současnost, mezi nimi i největší sbírka obrazů od Gustava Klimta, díla francouzského impresionismu a vídeňské moderny (Kokoschka, Shiele). Celoročně se zde konají příležitostné výstavy uměleckých děl z celého světa. V nedaleké Alpské zahradě se pěstuje více než čtyři tisíce rostlin patřících do alpského ekosystému.

Dolní Belveder (Unteres Belvedere)

Byl v minulosti obytným letním panstvím prince Evžena Savojského a také se zde nacházejí bohatě zdobené prostory jako Mramorová síň (Marmorsaal), Mramorová galerie (Marmorgalerie) a Zlatý kabinet (Goldkabinett). Dnes výstavní síně reprezentují významné sbírky obrazů a uměleckých předmětů. V blízkosti zámku můžete navštívit Oranžérii, někdejší zimní zahradu pro pěstování citrusů. V současnosti v ní naleznete výstavu středověkého umění.

Aktuální výstavy

Všechny výstavy na zámku Belvedér jsou zahrnuty v ceně základního vstupného, žádné vstupné navíc se neplatí. Aktuální program naleznete zde.

Zámecká zahrada

Nezbytnou součástí návštěvy Belvedéra jsou nádherné barokní zahrady, které patří k nejkrásnějším na světě. Hlavní zahrada se nachází mezi Dolním a Horním Belvederem a rozprostírá se na třech velkých terasách. Vstup do hlavní zámecké zahrady je bezplatný, což je ideální pro krátké procházky těsně před odjezdy z Vídně.
Bavorský zahradní architekt Dominique Girard ve svém návrhu zahrad přináší všechny podstatné prvky barokní zahrady: symetrické květinové partery, vodní nádrže, stupínky a schody, střižené živé ploty a mnoho dalších prvků. Na jižní straně Horního Belvedéru nabízí zrcadlové jezírko sofistikovaný vizuální efekt: zrcadlový odraz vytváří viditelné zdvojení monumentální fasády zámku.

Otevírací hodiny zahrady

Březen7:00 - 19:00
Duben 6:30 - 20:00
Květen - červenec6:30 - 21:00
Srpen - září6:30 - 20:00
Říjen6:30 - 19:00
Listopad - únor7:00 - 17:30
Otevírací doba
Horní Belvedere 10:00 - 18:00
Dolní Belvedér 9:00 - 18:00

Horní i Dolní Belvedér je otevřen denně po celý rok.

Dolní Belvedér s Oranžérií jsou každou středu zpřístupněny až do 21:00.

ceny EUR
Horní Belvedere Dospělí - pokladna 18,80
Horní Belvedere Dospělí - online 16,70
Horní Belvedere Zlevněný - pokladna 15,50
Horní Belvedere Zlevněný - online 13,40
Dolní Belvedere Dospělí - pokladna 16,70
Dolní Belvedere dospělí - online 14,60
Dolní Belvedér Zlevněný - pokladna 13,00
Dolní Belvedér Zlevněný - online 10,90

Děti a mládež do 18 let včetně, mají vstup zdarma.

*Sleva se vztahuje na: důchodce a studenty (do 26 let) po předložení příslušného průkazu.

Více informací ke vstupenkám i možnostem kombinovaných lístků naleznete na oficiální stránce zámku Belvedér.

Příjezd z hlavního nádraží

Z hlavního nádraží pojedete na zastávku Südtiroler Platz - Hbf S+U, nastoupíte na tramvaj č.18, směr Schlachthausgasse, a vystoupíte na Quartier Belvedere S. Odtud je muzeum vzdáleno už jen přibližně 5 minut chůze. Pokud byste se chtěli projet, je muzeum od hlavního nádraží vzdáleně pouhých 12 minut.

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

Parkování autem ve Vídni umí být komplikované, proto doporučujeme využít některé z parkovišť P+R nebo podzemní garáže poblíž. K muzeu jsou nejblíže například Tiefgarage Zentrum Rennweg - Wien | APCOA nebo Parkgarage Erste Campus.
Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Vyhněte se čekání

Nejrušnější je mezi 11. a 14. hodinou. Proto Vám doporučujeme naplánovat si návštěvu v čase mimo špičku, jakož i zakoupení vstupenky předem online: Budete mít vždy aktuální přehled o všech volných časových intervalech návštěvy muzea a vyhnete se čekání v řadě u pokladny.

Skupinové prohlídky

Skupinové prohlídky jsou v současnosti možné pouze po potvrzené rezervaci na booking@belvedere.at nebo telefonicky +43 1 795 57-333.

Bezbariérový přístup

Invalidní vozíky jsou bezplatně k dispozici po předložení průkazu totožnosti u šaten. Všechny výstavní prostory jsou přístupné prostřednictvím ramp, mobilních zábradlí pro invalidní vozíky a výtahu.

Přechod přes park mezi Horním a Dolním Belvederem není bezbariérový.

Fotografování a nahrávání

Fotografování a nahrávání videí je povoleno pouze pro nekomerční účely. Používání blesku, stativu, tripodů nebo selfie tyčí je zakázáno. Také je zakázáno dotýkat se nebo klepat na předměty a vitríny. Návštěvníky prosíme, aby v prostorách muzea netelefonovali a nebyli nadměrně hluční.

Zvířata

Vstup domácím zvířatům (s výjimkou služebních zvířat) je do výstavních prostor zakázán.

Šatna

K dispozici je bezplatná šatna a odkládací skříňky. Před vstupem do muzea je povinno předat deštníky, hole a stativy (kromě pro zdravotně postižené), trojnožky, mokré oblečení, velké tašky, batohy a podobná zavazadla, selfie tyče, nádoby s tekutinami a prázdné skleněné láhve.
Za ztrátu cennosti, peněžních částek a obzvláště cenných kusů oblečení muzeum zodpovědnost nepřebírá.

Jídlo a nápoje

Ke konzumaci jídla a nápojů jsou vyhrazeny prostory, mimo které je konzumace jídla a nápojů zakázána. Návštěvníci se mohou občerstvit v Schlosscafé, Parkcafé a Lucy Baru.

Schloss Belvedere

Prinz Eugen-Straße 27
1030 Wien
Tel.: +43 1 795 57-0
E-mail: public@belvedere.at
Web: www.belvedere.at