...
...

Zámky v Laxenburgu

Historie už z dob Marie Terezie dýchá v Laxenburgu na každém kroku. Bývala zde i Sisi s manželem a jejich synem, korunním princem Rudolfem. Za dob Marie Terezie byl Laxenburg oblíbeným místem pro společenské akce a hry, o století později zde František Josef s mladou nevěstou Sisi trávili líbánky a narodil se zde i jejich syn - korunní princ Rudolf. Zámecký park býval také oblíbeným loveckým revírem císařského dvora.

Laxenburg

Sídlo v Laxenburgu je jedním z nejpůsobivějších v Evropě, přitahuje pozornost svojí bohatou historií a architekturou. Historické centrum tvoří barokní farní kostel, několik šlechtických městských paláců a císařský zámek Blauer Hof (Modrý dvůr). Skvostem krajinářské architektury je přilehlý zámecký park se zámkem Altes Schloss (Starý zámek) a ostrovním rytířským hradem Franzensburg uprostřed zámeckého jezera.

Turisticky je však zpřístupněn pouze zámecký park a hrad Franzensburg, v zámcích Blauer Hof a Altes Schloss sídlí mezinárodní instituce, konferenční centrum a státní filmový archiv. Návštěva Laxenburgu se dá s prohlídkou hradu a atrakcemi v zámeckém parku naplánovat i na celý den.

Ostrovní hrad Franzensburg

Romantická stavba inspirovaná středověkými rytířskými hrady vznikla začátkem 19. století na podnět císaře Františka I. Hrad stojí na umělém ostrově v zámeckém parku, uprostřed zámeckého jezera. Nikdy nesloužil k bydlení, od počátku byl navržen jako reprezentační sídlo. K jeho výstavbě byly použity cenné originály románských, gotických a renesančních staveb z celé země.

Prohlídka „jezerního hradu“

Hrad je snadno dostupný pěšky přes park, od hlavního vchodu trvá procházka zhruba půl hodiny. Cesta se dá zkrátit kompou, pro její přivolání slouží zvonec na břehu jezera. Orientace v parku je velmi jednoduchá, na více místech jsou rozmístěny zřetelně popsané orientační tabule.

Prohlídka hradu trvá zhruba 50 minut, vede čtyřmi hlavními sály a několika síněmi. Bohatě zdobený interiér s četným mobiliářem reprezentuje Franzensburg jako „klenotnici Rakouska“. Další prohlídka vede do věže a na střechy hradu, odkud je krásný výhled na celý zámecký park. Občerstvení se zákuskem či místními specialitami nabízí hradní restaurace na nádvoří.

Atrakce v zámeckém parku

Zámecký park je zpřístupněn celoročně po celý den, atrakce jsou v provozu během sezóny od Velikonoc až po Památku zesnulých. Tehdy se konají různé kulturní akce, na jezeře se půjčují člunky a v parku jezdí vláček či koňský povoz. Pro děti je zážitkem největší dětské hřiště v regionu se spoustou prolézaček, skluzavek a dalších atrakcí. V západní části parku se nachází rekreační středisko s veřejným koupalištěm Waldbad a místní restaurací. K dispozici je velký plavecký bazén a také samostatný bazén pro děti.
Procházka po parku nabízí ještě několik zajímavostí, například císařův památník, rytířský turnajový dvorec, antický chárm, zelený letohrádek či bývalou ledovnu.

Do parku je vstup povolen i se psem, musí však být na vodítku.

Bližší informace získáte na domovské stránce zámku, část je i v českém jazyce.

Vstupné

Zámecký park

Typ lístkuCena v EUR
Dospělí3,00
Dítě (6-18)1,70
Pes2,60

Kompa

Dospělí / Děti od 3 let/ Pes – 0,80 € /jednosměrně
Děti do dovršení 3 let mají převoz zdarma.

Vyhlídkový vláček Laxenburg-Express

Dospělí 3,50 €/ Děti do 15 let 2,00 €/ Senioři a skupiny od 10 osob 3,00 €
Jízdenka platí 4 hodiny od zakoupení a můžete jej použít k jízdě tam i zpět.

Otevírací hodiny

Kompa

Kompa jezdí od Velikonoc do 1. listopadu každý rok
PO - PÁ 10:00 - 19:00
SO, NE, svátky 10:00 – 19:00

Půjčovna člunů

V případě příznivého počasí je otevřeno denně od Velikonoc až do 26. 10. 2023
PO - ČT 10:00 - 18:00, člunkování do 19:00
Pá - NE 09:00 - 19:00, člunkování do 20:00

Vyhlídkový vláček Laxenburg-Express

Jezdí během sezóny od 19.3. - 01.11.2023 od 10:00 - 18:00, ve 40-minutových intervalech.

Otevírací doba
Prohlídky zámku 11:00-12:00 & 14:00-15:00
Skupinové prohlídky zámku 10:00 - 16:00
Zámecký park 6:00 - 20:30

Zámek je otevřen denně od Velikonoc do 1. listopadu každý rok.

Zámek je momentálně možné navštívit pouze s průvodcem, počet lidí na prohlídku je 30.

ceny EUR
Dospělí 11,00
Děti a mládež (3 - 18 let) 7,00
Rodinná vstupenka (2 dospělí + max. 3 děti/mládež) 28,00

Vstupenky na hrad lze zakoupit v obchodě se suvenýry na hradě v době od 10:30 - 16:30.

Více informací k cenám i možnostem kombinovaných lístků a prohlídkám naleznete v textu nebo na oficiální stránce zámku Laxenburg i v českém jazyce.

Veřejná doprava:

Vlakem nebo Vídeňskou MHD (U1, 18, D, O, 13A, 69A) po Wien Hauptbahnhof:

  • Autobusová linka 200 z Wien Hauptbahnhof (autobusové nádraží Wiedner Gürtel) – Laxenburg Franz-Josephs Platz. Trvání jízdy asi 30 minut, z Laxenburg Franz-Josephs-Platz 3 minuty chůze k hlavnímu vchodu do parku.

Vlakem po Mödlingu Bahnhof:

  • Autobus 215 Mödling Bahnhof (Bahnhofsplatz) – Laxenburg Franz-Josephs-Platz.
    Trvání jízdy asi 20 minut, z Laxenburg Franz-Josephs-Platz 3 minuty chůze k hlavnímu vchodu do parku.

Příjezd autem

Zámek leží cca. 25 km od centra Vídně, cesta autem trvá přibližně 30 minut. Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Do Zámku Laxenburg se dostanete po dálnici A2 (E59), výjezd Wiener Neudorf, odtud Vás navedou dostatečně nahustě umístěné informační tabule.

Parkování

Na třech parkovištích květnu mají návštěvníci k dispozici více než 1 200 bezplatných parkovacích míst. Při příjezdu se prosím řiďte naváděcím systémem parkování:

  • P1 - hlavní vchod do parku
  • P2 - vstup do parku jezdeckých stájí (otevřený jen o víkendech a svátcích)
  • P3 - vchod do parku centra volného času

Prohlídky zámku

Z bezpečnostních důvodů je možné navštívit Franzensburg pouze v rámci organizované prohlídky v dobách uvedených na stránce.

Prohlídky pro skupiny

Zámek Franzensburg nabízí také skupinové prohlídky, které si můžete rezervovat denně od 10:00 do 16:00. Na skupinovou prohlídku si vyhraďte alespoň 2 hodiny pobytu.

Domácí zvířata

V zámeckém parku Laxenburg musí být psi a jiná zvířata zpravidla na vodítku. Areál parku je loveckým revírem, proto nesmí být zvířata v žádném případě puštěna z vodítka.

Sportování, jízda na kole a pod.

Do zámeckého parku Laxenburg je zakázáno vnášet kola. V areálu hlavního vstupu do parku (v blízkosti pokladen parku) se nacházejí zařízení pro parkování kol. Výjimkou jsou děti do 6 let, které mohou v parku jezdit na kole za předpokladu, že používají dětská kola s bočními stabilizátory.

Děti a mládež do konce 14. roku života mohou používat všechny v současnosti známé druhy sportovních vozů (skateboardy, koloběžky a podobně). Povolené činnosti mohou být prováděny pouze za předpokladu, že nedojde k ohrožení zdraví a bezpečnosti lidí a k poškození majetku.

Běh, inline bruslení a nordic walking (i ve skupinách) jsou v zámeckém parku Laxenburg povoleny, ale vždy je třeba brát ohled na návštěvníky parku. Z bezpečnostních důvodů není inline bruslení pro dospělé povoleno o víkendech a svátcích.

Ledové bruslení a koupání v jezerech parku je zakázáno.

V areálu parku je také zakázáno zakládat oheň (např. na grilování nebo vaření).

Bezbariérový přístup

Všechny vchody do parku jsou bezbariérové au hlavního vchodu do parku (P1) je několik parkovacích míst pro tělesně postižené. Přízemí zámku Franzensburg, které se nachází v centru zámeckého parku, lze navštívit bezbariérově v rámci prohlídky muzea. Bezbariérová prohlídka prvního patra, jakož i Vysoké věže a střech bohužel není ze stavebních důvodů možná.

Osoby na invalidních vozíkech, jakož i osoby s průkazem ZTP s registrovanou doprovázející osobou mají po předložení příslušného platného průkazu bezplatný vstup do zámeckého parku včetně příslušné doprovázející osoby.

Schloss Laxenburg

Schlossplatz 1
2361 Laxenburg
Tel.: +43/2/236 712 260
E-mail: office@schloss-laxenburg.at
Web: www.schloss-laxenburg.at