...
...

Zámek Niederweiden

Zámek Niederweiden, původně letní lovecké sídlo, je spojen se jmény jako Evžen Savojský a Marie Terezie. Francouzský šarm zámku si nejlépe vychutnáte na některé z tematických výstav, které se konají v zámku obvykle od března až do listopadu. Letní lovecký zámek Eugena Savojského a Marie Terezie je od svého známého souseda, zámku Schloss Hof, vzdálen jen 3 kilometry. Jeho historie sahá do roku 1693, kdy jeho výstavbou pověřil hrabě Ernst Rüdiger von Starhemberg známého architekta Fischera von Erlacha.

Čím vás zámek překvapí

Pokud jste zámek Schloss Hof již někdy navštívili, jistě si vzpomenete na pečlivě upravenou barokní zahradu zámku. Byl to však princ Evžen Savojský, kdo nejen spojil obě panství dohromady, ale nechal vytvořit i zahrady zámku Niederweiden - ovšem v rokokovém stylu. Vzniklo tak mnoho barevných a romantických zákoutí, takže procházku po zahradách nevynechejte ze svých plánů.

Zámek Niederweiden je otevřen každý den od března do listopadu.

Skutečný rozkvět zažil zámek za vlády Marie Terezie. Z přestavby hradu se zachovala například nástropní malba oválného sálu s exotickými motivy nebo čínské nástěnné malby v obřadní síni. Jako zázrakem se do dnešních dnů zachovala také barokní lovecká kuchyně s původním vybavením. Atmosféru zámku si můžete vychutnat také v zámecké kavárně (10:00-18:00).

Kdy navštívit zámek

Zámek Niederweiden si opravdu vychutnáte kdykoli od března do listopadu, kdy jeho prostory hostí různé tematické výstavy. Nejčastějším tématem je pochopitelně slavná minulost zámku a jeho majitelů. Proto námětem výstav bývá zejména myslivost a lov - lovecké obrazy a trofeje či slavné revíry Habsburků, ale i umění. V poslední době však stále častěji narazíte na současná témata, což možná činí – i opakovanou – návštěvu zámku atraktivní, i když historie není zrovna váš chlebíček.

 

Zámek Niederweiden je barokní zámek v Rakousku, nacházející se v obci Niederweiden ve spolkové zemi Dolní Rakousko. Tento elegantní zámek je součástí komplexu sousedícího s dalším významným zámkem, zámkem Schloss Hof.

Byl postaven v 17. století a sloužil jako letní rezidence pro císařského rodu Habsburků. Je to příklad nádherného barokního architektonického stylu s výraznými detaily a dekoracemi. Zámek se nachází v malebné krajinné oblasti u řeky Morava a je obklopen rozsáhlými zahradami a parkem.

Po více než dvou stoletích, po období zanedbání a zármutku, byl zámek Niederweiden v roce 2002 zrenovován a otevřen pro veřejnost. Dnes slouží jako muzeum a kulturní místo, kde návštěvníci mohou objevit historii a kulturu regionu.

V rámci prohlídky zámku Niederweiden můžete obdivovat jeho elegantní interiéry, včetně nádherných sálů, salonů a komnat. Zámek nabízí pohled na život císařské rodiny a prezentuje bohatou sbírku nábytku, uměleckých děl a historických artefaktů. Dalšími zajímavými místy jsou Císařská síň, císařská komnata a kaple.

Kromě prohlídky zámku můžete také navštívit přírodní parky a zahrady v okolí, které nabízejí příjemné místo k procházkám a odpočinku. Zámek Niederweiden je často spojen s návštěvou zámku Schloss Hof, který se nachází jen několik kilometrů dále. Společná návštěva těchto zámků nabízí komplexní pohled na historii a architekturu tohoto regionu.

Zámek Niederweiden je ideálním místem pro ty, kteří se zajímají o historii, kulturu a architekturu Rakouska. Jeho nádherný barokní styl a působivé interiéry dělají z tohoto místa opravdu výjimečné místo k návštěvě.

Otevírací doba
Letní sezóna* - Denně 10:00 - 18:00

*Letní sezéna trvá od 11. března do 1. listopadu 2023.

Zámek je otevřen každý den včetně svátků.

ceny EUR
Dospělí 21,00
Děti (6-18 let) 12,00
Zlevněná vstupenka* 19,50
Prohlídka s průvodcem (EN/DE/SK) 4,00 - 6,00

Děti do dovršení 6 let mají vstup zdarma.

*Sleva se vztahuje na: důchodce, studenty (do 25 let) a osoby se zdravotním postižením po předložení příslušného průkazu.

Bližší informace k cenám získáte na domovské stránce zámku i v českém jazyce.

Příjezd vlakem z Bratislavy

Z Bratislavy hl.st. do stanice Marchegg jezdí vlaky každou hodinu. Cesta trvá přibližně 20 minut.

Příjezd vlakem z Vídně

Z Vídeňského hlavního nádraží (s možností nástupu ve Vídni-Simmeringu, Vídni-Stadlau a Aspern Nord) jezdí pravidelné přímé vlakové spoje do stanice Marchegg.

Příjezd autobusem

  • Z Vídně – Z ulice Wien Hausfeldstraße jezdí pravidelné přímé autobusové spojení s regionálním autobusem 540 na zámek Schloss Hof.
  • Z Marcheggu - Přímý spoj regionálním autobusem 543 mezi nádražím Marchegg a zámkem Schloss Hof & Schloss Niederweiden.

Příjezd autem

Autem se na zámek dostanete z Bratislavy směrem na Hainburg, za kterým přejedete Dunaj přes most Donaubrücke. Následně už jen pokračujete rovně, až po pravé straně spatříte zámek a odbočku na parkoviště.

Parkování

U zámku Niederweiden je k dispozici 91 bezplatných míst pro auta a 6 míst pro autobusy. Zaparkovat umíte iu zámku Schloss Hof, kde je k dispozici bezplatné parkoviště pro 545 aut a 21 autobusů.

Prohlídky

K dispozici jsou i prohlídky s průvodcem v německém, na žádost i v anglickém jazyce. Za prohlídku s průvodcem podle druhu se platí příplatek od 4,00 €/dospělá osoba, 2,00 €/dítě (6-18r.)

Skupinové prohlídky

Skupinové prohlídky v počtu nad 10 osob jsou v současnosti možné jen po potvrzené registraci na uvedeném linku.

Fotografování a nahrávání

Ve výstavních prostorách je přísně zakázáno filmovat a fotografovat. Filmování a fotografování mimo výstavní prostory pro soukromé účely je povoleno. Také je zakázáno dotýkat se nebo klepat na předměty a vitríny.

Bezbariérový přístup

K zámku Niederweiden není momentálně bezbariérový přístup, ale k zámku Schloss Hof a okolním zahradám ano.

Domácí zvířata

V celém areálu platí zákaz vstupu všem zvířatům včetně vodících psů.

Kola, drony a pod.

V celém areálu zámku je zakázáno používat kola (včetně dětských kol), kolečkové brusle, inline brusle, skateboardy, koloběžky a pod. V areálu výstavy není povoleno létat s drony.

Kouření

V interiéru zámku je zakázáno kouřit.

Schloss Niederweiden

2292 Niederweiden 1
Tel.: +43 2285-20 000
E-mail: office@schlosshof.at
Web: www.schlosshof.at/sk/o-zamku-schloss-hof/zamok-niederweiden