...
...

Zámek Schloss Hof

Zámek Schloss Hof je nepřehlédnutelnou dominantou rakouského břehu řeky Moravy při pohledu z Děvína a zejména z vrchu Devínská Kobyla. Díky cyklomostu je i pro nás vzdálen jen "co by kamenem dohodil".

Autem, na kole nebo pěšky je výlet na zámek Schloss Hof zajímavým tipem na zpestření odpoledne. Díky Cyklomostu Svobody je bratislavská část Devínské Nové Vsi spojena s rakouským břehem přes řeku Moravu.

Stezka pro pěší a cyklisty vede přímo k hradu a je dlouhá necelé 3 kilometry. Němčiny se bát nemusíte, domluvíte se i slovensky.

Zapomenutý zámek

Zámek Schloss Hof nechal na počátku 18. století postavit jeden z nejbohatších mužů své doby, princ Evžen Savojský. Reprezentativní venkovské sídlo s působivou architekturou a terasovitými zahradami sloužilo k odpočinku a lovu. V době Marie Terezie byl přestavěn a získal dnešní podobu. V následujícím období císařský dvůr o panství nejevil zájem, cenné vybavení bylo odvezeno do Vídně a zámek se stal na dlouhou dobu sídlem armády. Za druhé světové války zde byl umístěn německý wehrmacht, po válce vojáci Rudé armády.

Zámek Schloss Hof má co ukázat

Po rozsáhlé rekonstrukci bylo v roce 2005 otevřeno několik zrestaurovaných místností s kaplí. Podle původních historických nákresů byla revitalizována také nádherná barokní zahrada se sedmi terasami, několika fontánami, pavilony, sochami a pestrými květinovými záhony.

Skromnější stálá expozice je dokonale vyvážena bohatým kulturním programem, tradičními slavnostmi a mimořádnými výstavami. Děti se mohou těšit na zvířecí farmu s poníky, bílými oslíky, ovcemi, kozami, velbloudy a lamami. Na farmě se pěstují bylinky a v malých dílnách se předvádějí tradiční řemesla. Od čtvrtka do neděle se mohou návštěvníci svézt kočárem. K oblíbeným akcím patří velikonoční a vánoční trhy, jarní a podzimní zahradní dny, barokní přehlídka zvířat, svátek svatodušních svátků, Velká koňská slavnost, dožínky a žraločí festival.

Slavnosti obvykle doprovází lidová hudba a tanec, ukázky místních zvyků a jarmark tradičních výrobků. Místní obyvatelé přicházejí na slavnosti oblečeni do místních krojů, které jsou velmi oblíbené a populární i mezi mladými lidmi. Atmosféra je velmi přirozená a uvolněná.

 

Zámek Schloss Hof je impozantní barokní zámek v Rakousku, v obci Schlosshof ve spolkové zemi Dolní Rakousy. Tento majestátní zámek je jedním z největších barokních zámků v Rakousku a je významnou historickou památkou. 

Zámek Schloss Hof byl postaven v 17. století a sloužil jako letní sídlo Habsburků. Jeho architektonický styl kombinuje barokní a rokokové prvky a je obklopen rozsáhlými zahradami a parkem. Zahrady jsou navrženy v charakteristickém geometrickém stylu a zahrnují fontány, květinové záhony, bludiště a historické zeleninové zahrady.

Dnes je zámek Schloss Hof oblíbenou turistickou atrakcí, kde mohou návštěvníci objevovat jeho bohatou historii a architekturu. Prohlídka zámku zahrnuje návštěvu reprezentačních salonů, galerií, kaple a soukromých komnat. Můžete se pokochat nádhernými freskami, uměleckými díly a sbírkami historického nábytku.

Kromě prohlídky hradu můžete využít také různé aktivity a akce, které se zde konají. Zámek Schloss Hof často pořádá tematické výstavy, divadelní představení, hudební koncerty a tradiční akce, které vám umožní přiblížit historii a kulturu tohoto místa.

Obdivuhodné jsou také zahrady zámku Schloss Hof. Můžete se zde procházet po rozlehlých loukách, obdivovat květinové záhony a odpočívat v harmonickém přírodním prostředí. K dispozici jsou také hřiště a vzdělávací aktivity pro děti, které obohatí jejich znalosti historie a přírody.

Stavební práce na zámku začaly v roce 1725 pod vedením architekta Johanna Bernharda Fischera von Erlacha, slavného rakouského barokního architekta. Zámek byl koncipován jako impozantní rezidence s reprezentativními salony, soukromými komnatami, kaplí a rozsáhlými zahradami.

Po dokončení stavby sloužil zámek Schloss Hof jako místo pro různé společenské a kulturní akce pro císařské dvory. Bylo zde hosteno mnoho významných hostů včetně císařů Františka Josefa I. a Alžběty (Sisi). Zámek byl také místem, kde se rodina Habsburků potkávala na letních pobytech a odpočinku.

Po pádu Habsburské monarchie zámek Schloss Hof prošel různými změnami vlastnictví a využití. Během 20. století byl zámek zanedbán a poškozen. Avšak v roce 2002 byla zahájena rozsáhlá rekonstrukce a obnova, která zámek vrátila do jeho původní slávy.

Dnes je zámek Schloss Hof otevřen pro veřejnost a slouží jako muzeum a kulturní centrum. Prohlídka zámku umožňuje návštěvníkům obdivovat jeho nádherné interiéry, umělecká díla a historický nábytek. Kromě toho se na zámku pořádají tématické výstavy, akce a akce pro děti.

Otevírací doba
Letní sezóna* - Denně 10:00 - 18:00

*Letní sezóna trvá od 11. března do 1. listopadu 2023.

Zámek, zahrady a statek jsou zpřístupněny denně po celý rok, v zimním období je provoz omezen.

Otevřeno je kromě 24.12.2023 i ve dnech 25.12., 26.12. a 31.12.

ceny EUR
Dospělí 21,00
Zlevněná vstupenka* 19,50
Děti (6-18 let) 12,00
2 dospělí + 3 děti 54,00
Školní skupiny ve věku 6-18 let min. 6,00

Děti do dovršení 6 let mají vstup zdarma.

*Sleva se vztahuje na: důchodce, studenty (do 25 let) a osoby se zdravotním postižením po předložení příslušného průkazu.

Bližší informace k cenám získáte na domovské stránce zámku i v českém jazyce.

Příjezd vlakem z Bratislavy

Z Bratislavy hl.st. do stanice Marchegg jezdí vlaky každou hodinu. Cesta trvá přibližně 20 minut.

Příjezd vlakem z Vídně

Z Vídeňského hlavního nádraží (s možností nástupu ve Vídni-Simmeringu, Vídni-Stadlau a Aspern Nord) jezdí pravidelné přímé vlakové spoje do stanice Marchegg.

Příjezd autobusem

  • Z Vídně – Z ulice Wien Hausfeldstraße jezdí pravidelné přímé autobusové spojení s regionálním autobusem 540 na zámek Schloss Hof.
  • Z Marcheggu - Přímý spoj regionálním autobusem 543 mezi nádražím Marchegg a zámkem Schloss Hof & Schloss Niederweiden.

Příjezd autem

Zámek Schloss Hof se nachází na Moravském poli v obci Schloßhof v Engelhartstettenu. K zámku Schloss Hof se dostanete přes hraniční přechod Petržalka-Berg a dále po silnici B9. Cesta trvá přibližně 30 minut a není k ní nutná dálniční známka.

Parkování

U zámku Schloss Hof je k dispozici bezplatné parkoviště pro 545 aut a 21 autobusů, u zámku Niederweiden je 91 bezplatných parkovacích míst pro auta a 6 míst pro autobusy.

Prohlídky

K dispozici jsou i prohlídky s průvodcem v německém, na žádost i v anglickém jazyce. Za prohlídku s průvodcem podle druhu se platí příplatek od 4,00 €/dospělá osoba, 2,00 €/dítě (6-18r.)

Skupinové prohlídky

Skupinové prohlídky v počtu nad 10 osob jsou v současnosti možné jen po potvrzené registraci na uvedeném linku.

Fotografování a nahrávání

Ve výstavních prostorách je přísně zakázáno filmovat a fotografovat. Filmování a fotografování mimo výstavní prostory pro soukromé účely je povoleno. Také je zakázáno dotýkat se nebo klepat na předměty a vitríny.

Domácí zvířata a krmení

V celém areálu platí zákaz vstupu všem zvířatům včetně vodících psů. Není dovoleno krmit žádné ze zvířat v areálu zámku. Také prosíme návštěvníky aby nerušili zvířata či ostatní návštěvníky nadměrným hlukem nebo pouštěním rádií.

Kola, drony a pod.

V celém areálu zámku je zakázáno používat kola (včetně dětských kol), kolečkové brusle, inline brusle, skateboardy, koloběžky a pod. V barokní zahradě je zakázáno si hrát s míči, frisbee disky atp. V areálu výstavy není povoleno létat s drony.

Kouření

V interiéru zámku je zakázáno kouřit.

Bezbariérový přístup

Zámek i zahrady a zahradní kavárna jsou plně bezbariérově přístupné. K dispozici je výtah. K zámku Niederweiden není bezbariérový přístup.

Schloss Hof

Schloss Hof 1
2294 Schloss Hof
Tel.: +43/0/228 520 000
E-mail: office@schlosshof.at
Web: www.schlosshof.at/en/