...
...

Zámek Schönbrunn

Vídeňský zámek Schönbrunn patří k největším turistickým lákadlům a popsat jej lze několika superlativy. Spolu s jeho rozsáhlým areálem patří k nejkrásnějším barokním památkám v Evropě.

Schönbrunn obklopuje rozlehlý park s upravenými francouzskými zahradami a fontánami, jehož součástí je nejstarší zoologická zahrada na světě.

K zábavě slouží bludiště a dětské muzeum, kde si děti mohou zahrát na prince a princezny, a k odpočinku skleníky s botanickými exponáty, muzeum kočárů z dob monarchie a kavárna Gloriette s nádherným výhledem na Vídeň.

Díky svému historickému významu, krásnému areálu a velkolepému vybavení byl Schönbrunn zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Zámecký areál byl domovem rakouských císařů a bohatě zdobené pokoje a reprezentační sály hostily významné státníky a umělce. Jako šestiletý zázračný chlapec zde v Zrcadlovém sále odehrál svůj koncert Wolfgang Amadeus Mozart. Prohlídky zámku s průvodcem umožňují nahlédnout do soukromého a státnického života slavných Habsburků - Marie Terezie, Františka Josefa I. a jeho manželky, známé jako Sisi.

Otevírací doba
1. dubna - 2. listopadu 2023 8:30 - 17:30
3. listopadu 2023 - 31. března 2024 8:00 - 17:30

Zámek je otevřen denně po celý rok.

ceny EUR
Zámecká zahrada free
Dospělí 24,00
Děti (6-18 let) 17,00
Zlevněná vstupenka* 20,00
Školní skupiny ve věku 6-18 let 9,00

Uvedené ceny se vztahují na prohlídku Imperial tour.

Děti do dovršení 6 let mají vstup zdarma.

*Sleva se vztahuje na: důchodce, studenty (do 25 let) a osoby se zdravotním postižením po předložení příslušného průkazu.

Více informací ke vstupenkám i možnostem kombinovaných lístků naleznete na oficiální stránce zámku Schloss Schönbrunn.

Veřejná doprava

  • Metro z Hl. st.: U1 a U4 - ze stanice Südtiroler Platz (Hl.st.) nastupte na U1 směr Leopoldau a vystupte na Karlsplatz. Tam nastupte na U4 směr Hütteldorf a vystupte na zastávce Schloss Schönbrunn. Celá cesta Vám potrvá přibližně 30min.
  • Tramvaje: 10 a 60 - vystupte na zastávce Schloss Schönbrunn.
  • Autobusy: 10 A - vystupte na zastávce Schloss Schönbrunn.

Příjezd autem

Do Vídně můžete jet i bez dálniční známky. V tom případě si musíte dát pozor, abyste neodbočili na dálnici. Cesta se tím určitě prodlouží, ale při jednodenním výletu můžete ušetřit pár eur. V tomto případě použijte hraniční přechod Petržalka-Berg a pokračujte po cestě B9 přes Schwechat. Doporučujeme vždy používat navigaci. Nezapomeňte si však vypnout používání dálnic.

Parkování

K parkování můžete využít i některé z placených parkovišť.

Například parkoviště APCOA Schönbrunn Vídeň, které je k dispozici 24/7. Cena parkovného na hodinu je od 4,00 € a na celý den do 40,00 €. Více informací naleznete na parkování u Schönbrunnu.
Veřejné parkoviště, je také u vchodu do ZOO (Tiroler Tor) na ulici Seckendorff-Gedent-Weg. Parkoviště není velké a bývá většinou obsazeno. Přes pracovní dny je zde parkování zpoplatněno a časově omezeno na 2 hodiny.

Nejvýhodnější je parkování na parkovišti s označením P+R (Park and Ride) s dobrým napojením na MHD.

Při parkování na ulicích platí zóny krátkodobého parkování. Parkování přes pracovní dny je zpoplatněno s délkou parkování na Max. 2h. Parkování o víkendech a svátcích je bezplatné a bez časových omezení. Na některých ulicích v centru města platí omezení také v sobotu. Tato místa jsou označena značkami.

  • Pondělí - pátek (max 2h.) od 9:00 - 22:00 hodin.
  • Během víkendů a svátků je parkování na ulici ve Vídni zdarma.

K parkování v krátkodobých parkovacích zónách je nutné použít parkovací kartu. Začátek zóny příslušného obvodu je označen značkou, konec však už ne, proto je třeba si všímat, ve kterém obvodu se nacházíte. Úhrada parkovného při parkování na ulici je možná i přes aplikace, ve kterých se člověk musí registrovat.

Skupinové prohlídky

Při zájmu o prohlídku se skupinou (minimálně 10 osob) je závazně si prohlídku předem rezervovat na uvedeném linku.
Pokud je požadovaný termín volný, obdržíte na e-mail potvrzení rezervace. Upozorňujeme, že vstupenky je třeba vyzvednout ve Skupinovém centru Schönbrunn 15 minut před vstupem.

Fotografování a nahrávání

Ve výstavních prostorách zámku je přísně zakázáno filmovat a fotografovat. Pro fotografování a nahrávání pro komerční účely je třeba povolení. Ve výstavních prostorách je zakázáno dotýkat se nebo klepat na předměty a vitríny.

Zvířata

Vstup domácím zvířatům (s výjimkou služebních zvířat) je do zámku a okolního areálu zakázán.

Kola, drony a pod.

V celém areálu zámku je zakázáno používat kola (výjimkou jsou dětská hračkářské kola/tříkolky), kolečkové brusle, inline brusle, skateboardy, koloběžky a pod. V barokní zahradě je zakázáno si hrát s míči, frisbee disky atp. V celém areálu zámku není povoleno létat s drony ani jinou na dálku ovládanou technikou.

Invalidní vozíky

Invalidní vozíky si můžete bezplatně zapůjčit po předložení dokladu totožnosti u turniketu. Invalidní vozíky pro venkovní použití (park) jsou k dispozici bezplatně po složení průkazu totožnosti nebo občanského průkazu u hlavní brány.
Všechny výstavní prostory jsou bezbariérově přístupné prostřednictvím ramp nebo výtahu.

Doprovázející osoba, uvedená na průkazu zdravotně postiženého návštěvníka, má vstup zdarma.

Audio průvodce

K dispozici jsou bezplatní audio průvodci v 16 jazycích a písemné popisy ve 21 jazycích, včetně českého jazyce. Návštěvníci obdrží audio průvodce za turnikety. Před návštěvou si můžete audio průvodce stáhnout online z archivu.

Schloß Schönbrunn

Schönbrunner Schloßstraße 47
1130 Wien
Tel.: +43/1/811 132 39
E-mail: reservierung@schoenbrunn.at
Web: www.schoenbrunn.at