...
... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ... ...

Vídeňská ZOO

Od tučňáků přes orangutany až po pandy velké: Zažijte více než 700 druhů zvířat v jedinečné atmosféře světového dědictví UNESCO a ponořte se do různých živočišných říší od Antarktidy až po tropy.

Zoologická zahrada Schönbrunn ve Vídni je nejstarší zoo na světě a pětkrát za sebou získala ocenění za nejlepší zoo v Evropě. Jako součást císařského letního sídla Schönbrunn, které je zapsáno na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, nabízí výjimečné spojení kultury a přírody, přičemž chce své návštěvníky nadchnout pro ochranu přírody a druhů. Právě tato imperiální atmosféra jí dnes dodává výjimečné kouzlo.

700 živočišných druhů: od antilop až po zebry

Na ploše 17 ha mohou návštěvníci pozorovat více než 700 druhů živočichů ze všech koutů světa, přičemž mezi nimi nechybí ani ty nejohroženější. Najdete mezi nimi žirafy, které si můžete prohlédnout z galerie umístěné ve výšce jejich očí, orangutany skákající z provazu na provaz, tygři sibiřské, které dřímají na své plošině, koaly pochutnávající si na eukalyptových listech či slony africké, které si rády dopřejí bahno. Mimořádné oblibě se těší i neposedné surikaty, které si krátí čas hravým skotačením nebo hrabáním v písku.

Miláčci návštěvníků: pandy velké

Nejoblíbenějšími obyvateli zoo jsou pandy velké. Zoologická zahrada Schönbrunn je jednou z mála zoo na světě, kterým Čínská lidová republika svěřila pandí pár. Zoo Schönbrunn je přitom jedinou zoo v Evropě, ve které se podařilo přirozeným způsobem odchovat mláďata tohoto živočišného druhu, který je na pokraji vyhynutí. Poté, co se zde narodila mláďata Fu Long (2007), Fu Hu (2010) a Fu Bao (2013), Yang Yang jako první samice pandy žijící v zajetí odchovala v roce 2016 bez lidské pomoci dvojčata – byla to celosvětová senzace.

„Cesta kolem světa“ zvířecími pavilony

Pokud počasí není vhodné pro procházku mezi vnějšími výběhy, do různých koutů zvířecí říše můžete nahlédnout v četných zvířecích pavilonech: ve vícepatrovém pavilonu deštného pralesa, který obývá rozmanitá fauna tropického pralesa, v pavilonu s akváriami a teráriami s pestrobarevnými rybami historickém pavilonu opic, který obývají nejrůznější druhy primátů od saimirů vevericovitých až po lemuři snad červené, v polárním pavilonu, který umožňuje pohled do podvodního království tuleňů a tučňáků a sousedí s polárním dómem, kde můžete pozorovat potápějící se medvědy či na tyrolském dvorku se dozvíte více o nejstarších plemenech užitkových zvířat.

Zoo plná zážitků

Návštěvníci zoo mají možnost účastnit se krmení různých živočišných druhů a přitom se o nich dozvědět mnoho zajímavého. Mimořádné oblibě se těší zejména krmení lachtanů hřivnatých. Rozmanité gastronomické zařízení, které v zoologické zahradě naleznete, lákají návštěvníky svou pestrou nabídkou jídel, mezi nimiž nechybí ani rakouské speciality. Z návštěvy zoo si můžete odnést nezapomenutelný zážitek také díky zajímavým komentovaným prohlídkám a jízdě na panoramatické železnici.

Otevírací doba
Leden 9:00 - 16:30
Únor 9:00 - 17:00
Březen 9:00 - 17:30
Duben - Září 9:00 - 18:30
Říjen (letní čas) 9:00 - 17:30
Říjen - prosinec 9:00 - 16:30

ceny EUR
Dospělí 26,00
Děti a mládež 15,00
Osoby s průkazem ZTP 15,00
2 dospělí + 3 děti 85,00

Skupiny větší než 10 lidí mají slevu 2€/osobu

Příjezd autem

V celé Vídni je parkování na ulici od pondělí do pátku v době od 9:00 do 22:00 zpoplatněno (2,20 € / hod) a časově omezeno na max.. 2 hodiny. Parkovací lístky koupíte v trafike, nebo parkovné uhradíte přes mobilní aplikaci, ve které je ale třeba se registrovat.

Během víkendu a svátků je parkování bezplatné a bez časového omezení.

Veřejné parkoviště, je také u vchodu do ZOO (Tiroler Tor) na ulici Seckendorff-Gedent-Weg. Parkoviště není velké a bývá větščinou obsazeno. Přes pracovní dny je zde parkování zpoplatněno a časově omezeno na 2 hodiny.

K parkování můžete využít i některé z placených parkovišť.

Nejvýhodnější je parkování na parkovišti s označením P+R (Park and Ride) s dobrým napojením na MHD.
Celodenní parkování vás vyjde na 3,60 EUR. Takové parkoviště P+R Hüttelberg se nachází i nedaleko zoologické zahrady, jen pár zastávek metra U4.

Pokud plánujete ve Vídni navštívit více míst, stojí za zvážení, zaparkovat auto na okraji Vídně ve směru od Bratislavy, na parkovišti P+R Erdberg a dále se přesouvat jen MHD. V tomto případě je výhodné koupit celodenní lístek na MHD za 5,80 EUR.

Veřejná doprava

Do ZOO se dostanete metrem U4, stanice Hietzing, tramvají 10, 52 a 60, nebo autobusy 51A, 56A, 56B, 58A.

Děti mladší než 14 let mohou z bezpečnostních důvodů navštívit zoo pouze v doprovodu dospělé osoby. Tyto osoby jsou za děti zodpovědné!

Všechna naše zvířata dostávají pečlivě sestavené krmivo, které odpovídá jejich potřebám a chování. Aby nebylo ohroženo zdraví našich zvířat a aby si zvířata nezvykla žebrat o potravu, platí v celé zoo absolutní zákaz krmení.

Překračování zábran a sahání do výběhů ohrožuje zvířata i lidi, a proto je přísně zakázáno.

Zvířata také potřebují odpočinek. Nesnažte se upoutat pozornost zvířat hlasitým křikem, klepáním na sklo apod. Není dovoleno pouštět hlasitou hudbu, produkovat hudbu nebo dělat nadměrný hluk.

Filmování a fotografování pro soukromé účely je vítáno. Pro pořizování komerčních záznamů je nutné povolení ředitelů. Upozorňujeme, že v některých budovách je zakázáno používat blesk.

Do celého zámeckého parku včetně zoologické zahrady je zakázáno vstupovat na zelené plochy a vodit psy nebo jiná zvířata. Povoleni jsou vycvičení vodicí a asistenční psi (s očkovacím průkazem a označeným postrojem). Asistenční psi v zoo musí mít následující očkování: vzteklina, psinka, parvoviróza, leptospiróza a infekční hepatitida (HCC). Platný očkovací průkaz se předkládá u pokladny.

Jízda na kolech, kolečkových bruslích, skateboardech, koloběžkách apod. je zakázána. Rovněž je zakázáno hrát si s míči, létajícími talíři apod. Rovněž je zakázáno brát si s sebou balónky.

Pomozte nám udržovat zoologickou zahradu v čistotě. Používejte prosím odpadkové koše.

Pokyny zaměstnanců zoo je třeba bezpodmínečně dodržovat.

Pracovníci zoo mají právo vykázat ze zoo návštěvníky, kteří nedodržují návštěvní řád zoo.

Vstupenku je nutné uschovat a na požádání předložit. Po opuštění zoo ztrácí platnost.

Celoroční vstupenka je platná pouze ve spojení s průkazem s fotografií a musí být předložena při každé návštěvě. Je nepřenosná a v případě zneužití bude bez náhrady odebrána. Dodržujte prosím zavírací dobu zoo, která je vyvěšena u vchodů a oznámena hlášením, neboť zámecký park se zavírá o něco později.

Schönbrunner Tiergarten

Maxingstraße 13 b
1130 Wien
Tel:  +43 1 877 92 94-0
E-Mail: office@zoovienna.at
Web:www.zoovienna.at/sk/