Práce v Rakousku

Pro mnohé Čechy představa práce v Rakousku spojuje lepší finanční ohodnocení práce s možností setrvání v Česku, což je možné díky blízkosti Rakouska. Mnozí Češi už dnes tráví pracovní dny mimo rodinu, v jiném českém městě, a domů jezdí jen na víkendy.

Možnosti zaměstnání v Rakousku

V současnosti se občané České republiky mohou zaměstnat v Rakousku tak snadno jako samotní Rakušané. Legislativní omezení sice už neexistují, ale praxe ukazuje, že reálně se zaměstnat a zejména v zaměstnání i dlouhodobě obstát, není tak zcela jednoduché.

Jiný kraj, jiný mrav

Říká staré přísloví. V případě Rakouska to platí doslovně. Jiný jazyk, jiné prostředí a zvyklosti, byly už pro mnohé, kteří se pokoušeli najít si práci v Rakousku, jen těžko překonatelné překážky. Z pokusu zůstal jen nepříjemný zážitek a zatrpklost vůči Rakousku a Rakušanům. Často mohla být příčinou podceněná příprava, neznalost prostředí, nebo příliš velká očekávání.

Při prvním pokusu o zaměstnání se v Rakousku je důležité vzdát se zaběhnutých společenských stereotypů a podrobně se informovat od zkušenějších Čechů nebo Slováků , kteří už nějaký ten čas v Rakousku působí. Pokud se budete snažit vašim rakouským kolegům, nedejbože šéfům, detailně vysvětlovat, jak se to, či ono dělá u nás, „bei uns in Tschechien machen wir das …“ můžete mít absolutní jistotu, že si mnoho příznivců takto nezískáte.

Znalost jazyka je klíčová

I s nulovou znalostí německého jazyka se můžete v Rakousku profesně prosadit, avšak budete spíše výjimkou. Jsou to zejména některé speciální oblasti, např. IT, nebo management nadnárodních společností, kde se komunikuje výhradně v angličtině. Takže ne němčina ale v těchto případech perfektní angličtina bývá podmínkou.

Samostatnou kapitolou jsou stavební party, z nichž alespoň jeden člen ovládá pro práci potřebné základy němčiny. Pokud pracujete v takové partě, může to být pro vás dobrý odrazový můstek pro uchycení se v Rakousku. Podmínkou je ale snaha získat alespoň základy jazyka, což nebývá při celodenní fyzické práci na stavbě právě jednoduché.

Najít si práci bez znalosti němčiny nebo angličtiny je opravdu těžké. Pečovatelek ve slovenských nebo českých rodinách žijících v Rakousku není až tak mnoho a také v těchto případech bývá znalost němčiny často podmínkou.

Jazyková příprava

Rozhodnutí zkusit si najít práci v Rakousku přichází často spontánně, na základě nějaké nové životní situace, jako například ztráta zaměstnání, rozchod s partnerem a podobně. Bez jazykové přípravy však můžete takovým urychleným rozhodnutím často více ztratit než získat.

Pokud cítíte, že lépe placená práce v Rakousku by mohla být pro vás v krátké budoucnosti vhodnou alternativou, neztrácejte čas a pusťte se do výuky němčiny. Možností máte dnes velmi mnoho. Pokud žijete ve městě, v kterém jsou jazykové školy, neváhejte se přihlásit. Pokud takovou možnost nemáte, na internetu najdete velké množství online kurzů němčiny. V tomto případě však závisí úspěch a rychlost pokroku zejména od vaší sebekázně.

První dny v Rakousku

I když se Vám podařilo najít si v Rakousku své první zaměstnání, to nejtěžší Vás teprve čeká. Mnozí zkušenější ironicky říkají, že nejtěžších je prvních deset let :-). Celkem tak to není, ale první dny a týdny v nové práci v Rakousku nebývají jednoduché. Může to být katastrofa pro vaši psychiku. Nová práce, nové prostředí, často ubytování nízkého standardu a navíc rozumíte jen sem tam něco. I když se snažíte pochopit, co vám říkají, jejich dialekt je na hony vzdálen němčině z učebnic a CD. Když se do toho všeho přimíchá stesk po domově, musíte být silné povahy, abyste „nehodily do ringu ručník“.

Pokud chcete vydržet, musíte se obrnit. Kaše se nikdy nejí tak horká, jak se vaří. Během práce třeba mít oči a uši otevřené a snažit se pochopit, co od vás požadují. Ruce a nohy mohou být v jazykovém projevu také nápomocné. Velkou pomocí je, pokud máte v práci někoho, s kým se domluvíte a ten je vám ochoten pomoci nějakou dobrou radou. Dejte si však pozor na to, aby ve vás necítil konkurenci a sebeohrožení.