Efezské muzeum v „Neue Burg“

NavigaceDiskuse

Adolf Hitler zde v roce 1938 před shromážděným davem z balkónu prohlásil připojení Rakouska k nacistickému Německu. V současnosti je sídlem Kanceláře prezidenta a Kongresového centra, Rakouské národní knihovny, Světového muzea Vídeň a části expozice Uměleckohistorického muzea s Efezským muzeem.

©Panoramio.com/ Vasily Badin

Historická stavba Neue Burg je nejmladší dostavěnou částí císařského fóra a je dominantou náměstí Heldeplatz. Je součástí areálu Hofburg a patří k nejmohutnějším stavbám Vídně.

Na jednu vstupenku do 2 muzeí

Při zaoupení vstupenky do Uměleckohistorického muzea je v ceně zahrnuté také vstupné do výstavní části v prostorách Neue Burg, kde se nachází Efezské muzeum a sbírky hudebních nástrojů a zbraní. Budovy leží v bezprostřední blízkosti, dělí je od sebe pouze ulice Burgring.

Neue Burg3Efezské muzeum (Ephesos Museum)

Starobylé město Efesos patřilo v minulosti k nejvýznamnějším antickým městům. Koncem 19. století byla do oblasti dnešního Turecka vyslaná rakouská archeologická výprava, která zde 11 let shromažďovala cenné nálezy. V současnosti jsou vystaveny ve vídeňském Efezském muzeu. Mezi exponáty se nachází množství zachovalých soch, které v minulosti zdobily například kolosální římské lázně. K vrcholům sbírky patří jedinečný cyklus reliéfů z  období římského císařství.

Sbírka starožitných hudobních nástrojů (Sammlung alter Musikinstrumente)

Podstatná část expozice pochází z majetku Habsburků a sestává ze vzácné sbírky hudebních nástrojů z období renesance a baroka. K výjimečným kouskům patří starožitné vídeňské klavíry, smyčce Jacoba Stainersa a renesanční dřevěné dechové nástroje. Některé nástroje je možné během organizovaných koncertů nejen vidět, ale i slyšet.

Neue Burg2

Sbírka dobových zbraní a brnění (Hofjagd- und Rüstkammer)

Vídeňská sbírka se řadí k nejvýznamnějším svého druhu na světě. Obsahuje předměty reprezentující téměř všechny západoevropské dynastie od 15. do počátku 20. století. Bohatá výzdoba brnění, jezdeckých sedel a zbraní vypovídá o důležitosti událostí, ke které byly zhotoveny. Většinou šlo o vojenské tažení, říšské sněmy, korunovace, zásnuby, svatby nebo křty. Sbírka uchovává i jednu z nejkrásnějších zbraní na světě – zlatý kord císaře Maximiliána II. z 16. století.

Otevírací hodiny

Muzeum je otevřeno po celý rok od středy do neděle od 10.00 do 18.00. V pondělí a úterý je zavřeno. Poslední vstup je možný půl hodiny před skončením návštěvních hodin.

Vstupné

Dospělí:  15,00 €

Studenti (do dovršení 25 let)/ senioři(od 65 let)/ZTP: 11,00 €

Skupiny (min. 10 osob): 11,00 €

Děti a mládež do dovršení 19 let mají vstup zdarma.

Kombinované vstupenky

Poklady Habsburburků (Schätze der Habsburger) = Uměleckohistorické muzeum + Neue Burg + Císařská klenotnice (Schatzkammer). Platí  1 rok od zakoupení

Dospělí 20,00 €/ Skupiny (min. 10 osob) 18,00 €

Masterticket (Masterticket)= Uměleckohistorické muzeum + Neue Burg + Leopoldovo muzeum (Leopold Museum). Platí  1 rok od zakoupení

Dospělí 24,00 €/ Skupiny (min. 10 osob) 19,00 €

Vstupenky si můžete zakoupit i online, vyhnete se tak řadě u pokladny.

Víc informací najdete na domovské stránce muzea v německém nebo anglickém jazyce.

Adresa

Ephesos Museum NEUE BURG
Heldenplatz
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 245 202
E-mail: kunstvermittlung@khm.at
Web: www.khm.at

Ukaž na mapě

Místa zmíněné v článku

marker

Efezské muzeum

Adolf Hitler zde v roce 1938 před shromážděným davem z balkónu prohlásil připojení Rakouska k nacistickému Německu. V současnosti je sídlem Kanceláře prezidenta a Kongresového centra, Rakouské národní knihovny, Světového muzea Vídeň a části expozice Uměleckohistorického muzea s Efezským muzeem.
Ukaž na mapě Cesta sem