Umělecko – historické muzeum

NavigaceDiskuse

Umělecko – historické muzeum je novorenesančním architektonickým dvojčetem protilehlé budovy Přírodovědeckého muzea. S jednou vstupenkou můžete navštívit také Neue Burg s Efezským muzeem a sbírkou historických hudebních nástrojů a zbraní.

©Pixabay/aguettl

Umělecko – historické muzeum ve Vídni patří mezi nejvýznamnější muzea na světě. Podnět k jeho výstavbě dal císař František Josef I. Spolu s protilehlým Přírodovědeckým muzeem  (Naturhistorisches Museum Wien) měly vytvářet jednotný komplex v rámci rozšířeného císařského paláce Hofburg. Muzeum uchovává vzácné sbírky od dob starověkého Egypta až do konce 18. století. Jeho interiér je velmi dekorativní, obložený mramorem, zdobený zlatem, ornamenty a nástěnnými malbami.

Orient a antika

khm7

Sbírky jsou rozděleny do několika sekcí. Sbírka orientálního umění přibližuje kulturu starověkého Egypta a Blízkého východu. Muzeum představuje více než 17 000 objektů, ke kterým patří sarkofágy, mumie různých zvířat, náhrobky, sochy bohů, dobové oblečení i předměty denní potřeby.

Sbírka antického umění představuje kulturu starověkého Řecka a Říma, k vidění je zde více než 2 500 předmětů. K nejobdivovanějším patří antické reliéfy (Gemma Augustea), zlatý poklad Nagy – Szent – Miklós z doby stěhování národů a raného středověku, monumentální socha z Kypru, sarkofág Amazonek a mnohé jiné.

Kabinet umění, mincí a obrazová galerie

Kabinet umění (Kunstkammer Wien) s více než 2 200 exponáty představuje sbírku uměleckých děl od pozdního středověku do období baroka. Předměty byly vyrobeny z exotických materiálů, kterým byly často připisovány magické účinky. Na výrobu se používaly drahé kameny, pštrosí vejce, korály, žraločí zuby nebo slonovina. Mezi nejvzácnější patří předměty ze zlata (slavná slánka Benvenuta Celliniho), vrcholy sochařství (Krumlovská madona), bronzové sošky, hodinky, různé vědecké nástroje a množství bizarních předmětů.

khm10

Obrazová galerie (Gemäldegalerie) pochází z umělecké sbírky Habsburků a patří k největším svého druhu. Základem sbírky jsou výtvarná díla od benátských, vlámských, holandských a německých mistrů 16. a 17. století. Mezi nejcennější exponáty patří díla Bruegela, Vermeera, Rembrandta, Raffaela, Caravaggia, Velázqueze a díla italských malířů z období baroka. V prostorách muzea se organizují také různé sezonní výstavy.

Kabinet mincí (Münzkabinett) je rozdělen do 3 sálů. Kromě významné sbírky mincí prezentuje různé formy platidel používaných před prvními mincemi, papírové peníze, akcie, a také medaile, řády a odznaky. Výstavu doplňuje sbírka portrétů arcivévody Ferdinanda Tyrolského.

Muzejní knihovna (Museumsbibliothek) je vědeckou příruční knihovnou a ve svém fondu uchovává dobové prvotisky, rukopisy, mapy, a také historické svazky dějin kultury a umění.

Otevírací hodiny

Muzeum je otevřeno po celý rok od úterý do neděle od 10:00 do 18:00, ve čtvrtek do 21:00.

V pondělí je zavřeno.

Výjimkou je období od června do srpna, kdy je otevřeno ve stejnou dobu každý den.

Vstupné

Dospělí:  14,00 €

Studenti (do dovršení 27 let) / senioři (od 65 let) / ZTP: 11,00 €

Skupiny (min. 10 osob): 11,00 €

Děti a mládež do dovršení 19 let mají vstup zdarma.

V ceně vstupenky je zahrnut i vstup do Neue Burg s Efezským muzeem a sbírkou historických hudebních nástrojů a zbraní.

 

Kombinované vstupenky

Poklady Habsburků (Schatz der Habsburger) = Umělecko – historické muzeum + Neue Burg + Císařská klenotnice (Schatzkammer). Platí 1 rok od zakoupení
Dospělí 20,00 €/ Skupiny (min. 10 osob) 18,0 €

Masterticket (Masterticket) = Umělecko – historické muzeum + Neue Burg + Leopoldovo muzeum (Leopold Museum). Platí 1 rok od zakoupení
Dospělí 22,00 €/ Skupiny (min. 10 osob) 19,00 €

Vstupenky si můžete zakoupit i online, vyhnete se tak řadě u pokladny.

Adresa

Kunsthistorisches Museum
Maria-Theresien-Platz
1010 Wien
Tel.: +43/1/525 240
E-mail: info@khm.at
Web: www.khm.at

Ukaž na mapě

Místa zmíněné v článku

marker

Umělecko – historické muzeum

Umělecko – historické muzeum je novorenesančním architektonickým dvojčetem protilehlé budovy Přírodovědeckého muzea. S jednou vstupenkou můžete navštívit také Neue Burg s Efezským muzeem a sbírkou historických hudebních nástrojů a zbraní.
Ukaž na mapě Cesta sem