Seegrotte – největší podzemní jezero v Evropě

NavigaceDiskuse

Seegrotte, nebo i jezerní jeskyně, patří mezi atrakce s neobyčejným příběhem. Původně sloužila horníkům při těžbě sádrovce, později nacistům při výrobě prvního tryskového letadla a v 90-tých letech filmovému štábu při natáčení Třech mušketýrů.

©Panoramio.com/ omaryar

V polovině 19. století zde byl otevřen hlubinný důl na těžbu sádrovce. Práce se náhle zastavily v roce 1912, kdy při odstřelu horniny po odrazu do důlních štol obrovskou silou vniklo více než 20 milionů litrů podzemní vody. Mohutný příval způsobil zatopení důlních štol a rázem uvrhl podzemí na dlouhou dobu v zapomnění.

Od dolů přes vojenskou fabriku až po vyhledávanou atrakci

Zaplavený důlní prostor opět ožil během 2. světové války, kdy německý Wehrmacht využil dobře chráněný prostor v podzemí a zřídil zde leteckou továrnu. Voda se ze štol odčerpala, prostory se vytopily a neustálým odvodňováním se udržovaly v suchu. Přes 2000 dělníků se zde podílelo na výrobě jednoho z prvních tryskových letadel na světě. Na konci války byla podzemní fabrika zničena. Po 3-leté rekonstrukci na jejím místě vznikla jezerní jeskyně Seegrotte s hornickou expozicí a největším podzemním jezerem v Evropě.

Báňská expozice

Seegrotte2Původní čtyři sta metrů dlouhá vstupní štola přivádí návštěvníky do vrchního podzemního podlaží. Nejteplejší místnost v podzemí má jen 12 ° C, ostatní dosahují průměrně 9 ° C. Teplota se nemění ani při střídání ročních období. Báňská expozice zahrnuje původní důlní nářadí, svítidla a nádoby, koňské stáje a model tryskového letadla s původními zachovalými částmi. V dole se nachází i malá kaple zasvěcená svaté Barboře, patronce horníků.

V hloubce 60 metrů pod zemí se nachází spodní suterén, které je na ploše 6200 m2 zcela zaplavené vodou a tvoří rozlehlé podzemní jezero. Jezero tvoří přítok sedmi podzemních pramenů, nemá však žádný přirozený odtok. Na udržení stálé hladiny nejvíce 1,2 m je třeba každou noc odčerpat přes 50 tisíc litrů vody.

Do světa filmu s Třemi muškýry

Seegrotte se skutečně blýskla i ve světě hollywoodského filmu, když se tu v 90. letech natáčely scény k filmu Tři mušketýři s hlavními představiteli Kieferem Sutherlandem, Charliem Sheenem, Chrisem O’Donnellem a dalšími. Některé rekvizity zůstaly v prostorách jeskyně dodnes, například zlatá dračí loď kardinála Richelieu, či d’Artagnanova věznice.

Otevírací doba

1.4. – 31.10. Denně od 9:00 – 17:00, poslední vstup v 16:15

1.11. – 31.3.  Pondělí – pátek 9:00 – 15:00, poslední vstup v 14:15
Sobota, neděle a svátky 9:00 – 15:30, poslední vstup v 14:45

Na vstup se čeká max. 20 minut, prohlídky včetně krátké plavby motorovým člunem trvají přibližně 45 minut.

Vstupné

Dospělí: 10,00 €
Děti (4-14 let): 7,00 €
Rodina (2 dospělí+2 děti): 27,00 €

Skupiny (min 20 osob)
Dospělí: 7,00 €
Děti (4-15 let): 5,00 €
Mládež (16-18 let): 6,00 €

Děti do dovršení 4 let mají vstup zdarma (neplatí pro školky).

Adresa

Seegrotte Hinterbrühl Schaubergwerk GmbH
Grutschgasse 2a
2371 Hinterbrühl
Tel.: +43/0/223 626 364
E-mail: office@seegrotte.at
Web: www.seegrotte.at

Ukaž na mapě

Místa zmíněné v článku

marker

Seegrotte

Seegrotte, nebo i jezerní jeskyně, patří mezi atrakce s neobyčejným příběhem. Původně sloužila horníkům při těžbě sádrovce, později nacistům při výrobě prvního tryskového letadla a v 90-tých letech filmovému štábu při natáčení Třech mušketýrů.
Ukaž na mapě Cesta sem